Sirje Rank • 15. veebruar 2011 kell 7:33

Soomlane Euroopa Keskpanka juhtima?

Erkki Liikanen, kes taotleb teist ametiaega Soome keskpanga juhtimiseks, on Saksa keskpanga juhi Axel Weberi ootamatu kõrvaleastumise järel üks võimalikest kompromisskandidaatidest oktoobris vabanevale Euroopa Keskpanga juhi kohale.

Euroopa Keskpanga juht peab eelkõige olema diplomaat, et tasakaalustada euroala keskme ja äärealade huvid, leiab Nomura International Plc ökonomist Jens Sondergaard. „Nii on tõenäolisem kandidaat mõnest euroala väikeriigist,“ ütles Sondergaard agentuurile Bloomberg.

„Liikanen on konsensuse looja,“ iseloomustas Liikaneni  Svenska Handelsbankeni peaökonomist Soomes Tiina Helenius. „Tema juba paati ei kõigutaks.“

„Liikanen on veenev läbirääkija, kes haarab initsiatiivi, selle asemel, et pelgalt kuulata,“ ütles Soome parlamendi liige Pertti Salolainen, kes töötas koos Liikaneniga Soome viimiseks Euroopa Liitu.

Diplomaadi ja suhtlemisoskusi sai Liikanen lihvida Brüsseli koridorides, kus ta oli kaks ametiaega volinikuks Euroopa komisjonis. Enne seda oli ta 80nendate lõpus buumi ajal Soome rahandusminister. Soome keskpanka on Liikanen juhtinud 2004. aastast.

Mõned vaatlejad on avaldanud kahtlust, kas soomlasel oleks väljavaateid, kui rahvuskaaslasel Olli Rehnil on juba rahandusküsimustes nii kaalukas volinikuportfell. Barclays Capitali ökonomist  Julian Callow seda „puudust“ ei karda – õige inimese leidmisel on isikuomadused tähtsamad kui rahvus.

„Ta on Triche’ga samast puust, robustne ja pragmaatiline,“ ütles Callow, kes ise Liikaneni siiski favoriidiks ei pea.

Teiste võimalike kandidaadite seas nimetatakse kõige sagedamini Itaali keskpanga juhti Mario Draghit, Luksemburgi keskpanga juhti Yves Merschi ja euroala kriisifondi praegust sakslasest juhti Klaus Reglingit.

Kui aga Liikanen tõesti Euroopa keskpanga juhiks saaks, oleks üks tema esimesi ülesandeid otsustada, kas euroalal tuleks inflatsiooni tõrjumiseks hakata intressimäärasid kergitama. Viimastel kuudel on tarbijahinnad tõusnud kahe aasta kiireimas tempos.

Esialgu taotleb Liikanen tagasivalimist Soome keskpanga juhi kohale. Eile kukkus kandidaatide esitamise tähtaeg. Kokku laekus 12 avaldust, millest üheksa lükati puudulike andmete pärast tagasi. Sõelale jäid Liikanen, Crayon Oy konsultant Mikko Laaksonen ja ZAO Intoureks Ltd insener Seppo Rantamaula. Soome keskpanga nõukogu teeb oma valiku 25. veebruaril, mille vaatab üle valitsus ja esitab kinnitamiseks president Tarja Halonenile.

Liikaneni esimene seitsmeaastane ametiaeg Soome keskpanga juhina lõpeb 11. juulil.

 

Hetkel kuum