Sirje Rank • 11. märts 2011 kell 10:13

Jaapani jeen tugevnes

Jaapanit tabanud maavärina ja hiidlaine järel nõrgenenud Jaapani jeen tugevnes hiljem teiste põhivaluutade suhtes.

Esmalt tugevnes jeen USA dollari suhtes, seejärel euro suhtes 115 jeeni tasemelt lõunaks 113 jeeni tasemele eurost.

Arengud meenutavad turu reaktsiooni ränga maavärina järel Kobes 1995. aastal.

„Kobe maavärina järel jeen tugevnes, vähenenud riskiisu alandas globaalses plaanis intressimäärasid, kuid börsid eriti ei langenud – välja arvatud Jaapanis,“ ütles SEB peaanalüütik Rootsis Johan Javéus uudistebüroole Direkt.

Analüütiku sõnul on Jaapanil palju kapitali välismaal ning nüüd võib muutuda aktuaalseks selle koju toomine, et rahastada taastustöid. Palju sõltub ka kindlustusest. „Kindlasti oli paljudel maavärinakindlustus, kuna suurte kahjude risk on kogu aeg olemas olnud. Ja kindlasti on Jaapani kindlustusfirmad end rahvusvahelistes firmades edasi kindlustanud,“ ütles  Johan Javéus.

Kui purustused on väga ulatuslikud, võib see tingida selle, et kindlustusfirmadel tuleb müüa näiteks USA riigivõlakirju, et taastustöid finantseerida. See ei pruugi Javéusi sõnul veel tingimata viia USA intressimäärade tõusule. „Mida tõsisemad on tagajärjed, seda enam tahavad teised investorid osta USA riigivõlakirju. Ma ei usu, et USA riigivõlakirjade turul mingit tühikut tekiks,“ ütles ta.

Johan Javéus lisas, et kui vaadata ajaloos tagasi, siis ei pruugi maavärin majanduskonjunktuurile kuigi laastavalt mõjuda. Purustustest tingitud tootmiskatkestused kompenseerivad hiljem hoonete ja infrastruktuuri taastustööd.

Hetkel kuum