Sirje Rank • 13. aprill 2011 kell 13:03

Putin meelitab Ukrainat tolliliitu

Venemaa peaminister Vladimir Putin meelitab Euroopa Liiduga vabakaubanduskõnelusi pidavat Ukrainat liituma hoopis Venemaa, Valgevene ja Kasahstani tolliliiduga, kirjutas Financial Times.

Tolliliitu kuulumine võib aastas Ukrainale kokkuhoidu anda 6,5 mld kuni 9 mld dollarit, ütles Putin.

Kokkuhoid tuleks ilmselt gaasi hinnast, sest nädal tagasi ütles Gazpromi asedirektor Valeri Golubev, et tolliliiduga liitudes saaks Ukraina gaasi hinnalt aastas ca 8 miljardit dollarit allahindlust, kirjutas leht. 

Ukraina toibub tasapisi 15% suurusest SKP langusest, mis tabas riigi majandust 2009. aastal. Putini sõnul kergitaks tolliliitu kuulumine Ukraina SKPd aastas 1,5-2% võrra.

Kohtumisel Ukraina peaministri Mõkola Azaroviga ütles Putin, et ühendades jõud Venemaa, Valgevene ja Kasahstaniga, suudaks Ukraina omale Euroopa Liidult välja kaubelda paremad vabakaubanduslepingu tingimused.

Putini visiit Kiievisse toimus nädal pärast Ukraina olulist kõnelustevooru Brüsselis.

Analüütikute sõnul on Venemaa ettepanek Ukraina energiamahukale tööstusele ahvatlev. Ukraina ametnike sõnul sooviks Ukraina vabakaubanduslepingu sõlmida nii ELi kui Venemaaga ning teha tolliliiduga koostööd, mitte aga sellega liituda.

Agentuuri AP teatel hoiatas Putin, et kui Ukraina tolliliiduga ei liitu, võib Venemaa piirata Ukraina kaupade pääsu Venemaa turule.

Hetkel kuum