Sirje Rank • 13. august 2014 kell 7:29

Analüütik: tolliliidul puudub mõte

Venemaa juhitud tolliliitu kuuluvate riikide motiivid liitumiseks on liiga erinevad, et sellest toimivat tervikut saaks, arvab Soome üks tuntumaid Venemaa eksperte Pekka Sutela.

Valgevenet huvitavad Venemaa subsiidiumid, Kasahstani Venemaa kohalolek Kesk-Aasias vastukaaluna Hiinale ja talibanile, liitumist kaaluvate armeenlaste ainus põhjus on, et nad tahavad Venemaalt sõjalist toetust aserite vastu. "Kõigil on head poliitilised põhjused, kuid need põhjused on täiesti erinevad," ütles Sutela. "Täielik mõistuseabielu. Ma ei näe sel majanduslikku mõtet."

Selle mõistuseabielu ning Valgevene ja Kasahstani valmisoleku oma poliitika Venemaa omaga ühitada paneb Moskva blokaad lääne toidukaubale nüüd proovile. Lepingu majandussuhete süvendamiseks allkirjastasid riigid alles vähem kui kolm kuud tagasi. Nii Valgevene kui ka Kasahstan on teatanud, et ei kavatse lääne toidukaupadele Venemaal kehtestatud impordikeeluga liituda.

Tollipiiri puudumine riikide vahel loob tagaukse keelatud kauba sisseveoks.

Valgevene ja Kasahstan olid SRÜ riikidest Ukraina järel tänavu esimesel poolaastal Venemaa suurimad kaubanduspartnerid. Valgevene eksport Venemaale on pidevalt kasvanud, sealhulgas toidukauba eksport, mida riik ise ei tooda.

Venemaa kehtestatud impordikeeld lääne toodetele võib avada Kasahstani ja Valgevene tootjatele ahvatlevad ärivõimalused, ent samas ohustada negatiivse mõjuga, kui toidukauba hinna üles ajab. "Hoolimata lõbusatest ideedest Kasahstanile avanevatest kirjeldamatutest võimalustest, ei ole selles kõiges midagi head. Inflatsiooni on kergem eksportida kui jogurtit," märkis oma FB kontol endine riikliku investeerimisfondi asejuht ja Visor-Capitali kaasomanik Aidan Karibzhanov.

Venemaal on õigus tolliliidu reegleid rikkumata importi piirata, ütles agentuurile Bloomberg Moskva kõrgema majanduskooli professor Aleksei Portanski.

Euraasia Liit on Venemaa presidendi Vladimir Putini plaan vähemalt väiksemas mõõdus Nõukogude Liitu taastada, mis peaks olema vastukaaluks USA-le Euroopa Liidule ja jääma osaks tema pärandist.

Hetkel kuum