Sirje Rank • 2. mai 2011 kell 10:19

Bin Ladeni surm ei muuda maailma turvalisemaks

Mitmed valitsusjuhid nimetasid täna Osama bin Ladeni tabamist ja surma oluliseks eduks võitluses al-Qaeda vastu, kuid analüütikute hinnangul pole maailm esiterroristi huku järel oluliselt ohutum paik.

„Tema kingadesse astuvad järgmised. Liikumise intellektuaalne külg on endiselt elus ja aktiivne,“ ütles ajalehele Financial Times Melbourne’i kuningliku tehnoloogiainstituudi julgeolekuekspert Binoy Kampmark. „Surnud bin Laden võib isegi kasulikum olla. Märtrid on revolutsioonilises liikumises alati väga olulised ja bin Ladeni surm ei ole siin erand.“

„Bin Laden oli eelkõige sümbolfiguur, kuid enam mitte igapäevase tegevuse juht. Ta oli kaks aastakümmet keskne kuju al-Qaeda võrgustliku loomisel ning 11. septembri rünnakute korraldamisel. Sealt edasi on al-Qaeda detsentraliseerunud. Seda juhivad muuhulgas piirkondlikud grupeeringud,“ ütles agentuurile TT terrorismiekspert Magnus Ranstorp. Võimalik, et rühmituse liikmed püüavad tema eest kätte maksta. „Ja tema parem käsi Ayman al-Zawahiri ei ole ju surnud, vaid tegutseb edasi.“

Eelkõige on Osama bin Ladeni tabamine suur triumf USA-le.

„See on eelkõige oluline võit Obama administratsioonile. Tema toetusprotsendid tõusevad järsult. Obamat on ju kritiseeritud, et ta on terrorismivastases võitluses liiga pehme. Nüüd on kõik muutunud,“ ütles Ranstorp.

"Bin Ladeni surm on kõige olulisem saavutus meie riigi jõupingutustes al-Qaeda hävitamiseks,“ ütles USA president Barack Obama Valgest majast tehtud telepöördumises. Sama rõhutas George W. Bush, kes oli USA president 11. septembril 2001. aastal, mil al-Qaeda liikmete kaaperdatud lennukid rammisid New Yorgis Maailma kaubanduskeskust.

Briti peaminister David Cameron ütles, et bin Ladeni surm toob paljudele inimesteme maailmas suurt kergendust.

„Osama bin Laden vastutas kõige hullemate terrorirünnakute eest, mida maailm on näinud,“ tsiteeris Cameroni agentuur Reuters. „See on suur edu, et ta on tabatud ja et ta ei saa enam globaalses terrorikampaanias kaasa lüüa.“

Saksamaa kantsleri Angela Merkeli sõnul on Osama bin Ladeni surm al-Qaeda terrorivõrgustikule oluline tagasilöök. „USA sõjavägi on edukalt läbi viinud olulise löögi al-QWaeda vastu,“ ütles Merkel.

Euroopa Parlamendi presidendi Jerzy Buzeki hinnangul on maailm Osama bin Ladeni surma järel ohutum paik. „Ärkasime täna ohutumas maailmas,“ ütles Buzek.

Turgude esmane reaktsioon oli, et USA jaoks on riskid Obama bin Ladeni tabamisega vähenenud. See kergitas dollarit ja langetas nafta hinda, kuid uudise mõju jääb tõenäoliselt siiski lühiajaliseks.

Mitmete julgeolekuekspertide ja analüütikute hinnangul ei ole ohupilt maailmas Osama bin Ladeni tapmisest muutunud. Samuti ei mõjuta see kuigivõrd liitlasvägede edu Afganistanis.

Bin Ladeni ja teiste al-Qaeda võrgustiku liidrite tabamine on olnud Nato missiooni peaülesanne 2001. aasta terrorirünnakutest saadik. Hoolimata hiljutisest lisavägede saatmisest on Nato sõdurid pea igapäevaselt Talibani võitlejate rünnakute all. Kardetakse, et kodumaise surve tõttu võib Obama USA väed Afganistanist ennatlikult välja viia.

Ka president Obama nentis, et al-Qaeda terrorirünnakute oht pole möödas. „Pole mingit kahtlust, et al-Qaeda jätkab katseid meid rünnata,“ ütles ta. „Me peame jääma valvsaks nii kodus kui välismaal.“

„Terrorisminuhtlust on tabanud ajalooline löök, kuid see ei ole veel al-Qaeda lõpp,“ ütles Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy. „Võitlus nende kurjategijate vastu peab väsimatult jätkuma ja ühendama kõiki riike, mis on nende kuritegude ohvrid.“

USA välisministeerium kutsus ameeriklasi kogu maailmas valvsusele võimalike rünnakute tõttu. Sarnase hoiatuse väljastas Austraalia ning mitmetes suure moslemite kogukonnaga riikides suurendati julgeolekuabinõusid saatkondades, rahvusvahelistes koolides ning muudes asutustes, mis võiksid olla võimaliku rünnaku sihtmärgiks. 

Hetkel kuum