Koit Brinkmann • 4. mai 2011 kell 21:00

Maadevahetaja ettevõte võlgadega kimpus

"Vettuse viimane lubadus oli paar nädalat tagasi, nende finantsolukord hakkavat paranema. Kuid probleem on kestnud juba eelmisest aastast ja neid lubadusi on ka varem antud," rääkis Geotehnika Inseneribüroo G.I.B. AS juhatuse liige Rauno Raudsepp.

Juhib prügilate sulgemist. 2009. aastal sõlmis keskkonnaministeerium TSM Projektijuhtimise OÜga ning Geotehnika Inseneribüroo G.I.B. ASiga lepingu, mille järgi osutavad ettevõtted Kiviõli ja Kohtla-Järve tööstusjäätmete ja poolkoksi prügilate sulgemisel projektijuhtimisteenust.

Lepingu järgi maksab ministeerium tööde eest juhtivpartner TSM Projektijuhtimise arvele. Aasta tagasi jättis aga Vettuse juhitav firma partnerile raha edasi kandmata. Praeguseks on võlasumma kasvanud 20 332 euroni.

Riigi ees on TSM Projektijuhtimise ajatatud maksuvõlg 101 529 eurot, millele lisandub 1136 eurot intressivõlga.

"Oleme sellele probleemile juhtinud mitu korda TSM Projektijuhtimise tähelepanu ning nõudnud võlgnevuste tasumist. Vaatamata lubadustele ei ole ettevõte seniajani võlgnevust tasunud," tunnistas keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna peaspetsialist Raimo Jaaksoo.

Vettus teatas napis kirjas, et ettevõttel ei ole finantsprobleeme. "Geotehnika Inseneribüroo G.I.B. ASi ja TSM Projektijuhtimise OÜ vaheline arvlemine on kahe ettevõtte omavaheline asi ja tasumise osas on olemas kokkulepe. Praegu oleme maksetega natukene maas, mille poolte kokkulepe kohaselt likvideerime 16. mail 2011. aastal," lubas Vettus.

Võlg tekitab ahelreaktsiooni. Raudsepa sõnul on nemad selle jama tõttu omakorda teiste projektide eest jäänud võlgu keskkonnaministeeriumi haldusalas olevale laborile.

TSM Projektijuhtimise OÜ teeb ettevõtte kodulehe järgi omanikujärelevalvet teiste hulgas ka Eesti Meremuuseumi vesilennukite angaaride ja lennusadama kaide rekonstrueerimisel ning Riigi Kinnisvara tellitud Porkuni koolihoone ehitusel.

TSM Projektijuhtimise omanikuks on Ferroland Invest OÜ kaudu Luksemburgis registreeritud ettevõte EIDEO S.A.

Keskkonnaministeerium tasus 2010. aasta lõpuni kõigi osutatud teenuste eest vastavalt lepingule projektijuhtimisüksuse (TSM Projektijuhtimise OÜ ja Geotehnika Inseneribüroo G.I.B.) juhtpartnerile TSM Projektijuhtimise OÜ-le. Alates 2011. aasta esimesest kvartalist tasume aga lepingupartnerite ühise avalduse alusel teenuste eest eraldi.

Vaatamata võlgnevustele on projektijuhtimisüksus osutanud keskkonnaministeeriumile teenust vastavalt sõlmitud lepingule. Tekkinud olukord on muidugi murettekitav, kuid loodame, et see laheneb. TSM Projektijuhtimise OÜ-le on maksude ja maksete võlgnevuse likvideerimiseks koostatud maksegraafik.

Hetkel kuum