Toome Eestisse olümpia?

Moonika Olju 13. mai 2011, 00:00

PwC uuringust selgus, et kuninglikeks pulmadeks Londonisse sõitnud pool miljonit briti siseturisti kulutas majutusele, toitlustusele ja meelelahutusele kokku üle 100 miljoni naela. Enam kui märkimisväärne tulu arvestades seda, et see ei sisalda välisturistide tehtud kulutusi.

Olümpia toob veelgi enam tulu. Tulu järgmisel aastal toimuvatest Londoni olümpiamängudest on PwC analüütikute hinnangul vähemalt kümme korda suurem. Hinnangud on õigustatud, sest näiteks PwC tehtud Sydney OMi majandusliku mõju analüüsidest selgus, et olümpiamängude aastal jätsid välisturistid Sydneysse ja selle lähiümbrusse üle 6 miljardi dollari, millele lisandus samaväärse hinnasildiga positiivne kuvand kogu Austraaliale.

Positiivsest kuvandist käegakatsutavam tulu suurürituste korraldamisest tuleneb infrastruktuuri rajamisest/parendamisest ja turistide teenindamisest; võimalusest kasutada rajatisi hiljem järgmiste ürituste korraldamiseks või kohalikul tasandil elanikele lisandväärtuse pakkumiseks. Ja kogemustest, mida ettevõtjad saavad turistide teenindamisest ja mida on võimalik rakendada uute ürituste teenindamisel. Näiteks Sydney OMi korraldamises käe valgeks saanud ettevõtted osalesid edukalt ka Pekingi OMiga seotud hangetel.

Kõige suurem kasu suurvõistluste korraldamisest nii väikesele riigile nagu Eesti on võidetud tuntus, mis väljendub suuremas turistide arvus ürituse toimumise ajal ja ka järgneval perioodil. Kas või paaripäevane riigil peatuvate proþektoritulede oskuslik ärakasutamine võimaldab tulusid turismisektorist kaugemale viia. Näiteks maailmatasemel tiitlivõistluste erinevate e-lahenduste abil korraldamine aitaks kaasa mitte ainult Eesti kui e-riigi mainele, vaid avaks ka otseselt uksi lahenduste autoritele. Niisamuti võib tiitlivõistluste ettekäändel siia sõitnud ärimehe suunata samal ajal toimuvale tehnoloogiavaldkonna üritusele, aidates seeläbi kaasa positiivsete kontaktide tekkimisele.

Rahvusvaheliste tiitlivõistluste korraldamises peituvaid võimalusi on värskes tegevusprogrammis tunnistanud ka valitsus. See on samm edasi 2012. aastal valmivast uuringust, mis hindab kultuuri- ja spordisündmuste majanduslikku mõju.

Aga hakkaks sammude tegemise asemel sörkima? Konkurents rahvusvaheliste tiitlivõistluste korraldajate turul on tihe ja pühapäevasportlasena sinna ringi vaatama minna pole mõtet. Tallinn on võtnud sihikule2024. aasta jalgpalli EMi kaaskorraldamise, aga kes meil keelab veel suuremalt mõelda? Kes ütles, et Eesti ei või kaaskorraldada olümpiamänge?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing