Sirje Rank • 26. mai 2011 kell 10:47

Schäuble: Kreeka võla restruktureerimine oleks katastroof

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles täna, et Kreeka võib vajada rohkem aega oma riigi finantsolukorra korrastamiseks, hoiatades samas, et Kreeka võlgade restruktureerimisel võivad olla finantssüsteemile katastroofilised tagajärjed.

„Praegu paistab, et Kreeka vajab rohkem aega,“ ütles Schäuble intervjuus Saksa väljaandele Handelsblatt. Ministri seisukohti kinnitas täna ka Saksamaa rahandusministeerium, vahendas Wall Street Journal.

Schäuble sõnad tugevdavad Saksamaa vastuseisu eurogrupi juhi Jean-Claude Junckeri vihjatud võimalusele, et Kreeka võib saada oma võlakohustuste täitmiseks ajapikendust.

Schäuble lükkas tagasi ka ettepanekud, et pangad peaksid Kreeka võlakirjad osaliselt korstnasse kirjutama, mis aitaks riigil ränga võlakoorma alt välja pääseda.

„Siin ei ole küsimus pankadele teene tegemises – meie kõigi peamine huvi on, et finantssüsteem toimiks,“ ütles Schäuble.

Schäuble ütles, et Kreeka võlgade restruktureerimisel võivad olla pangandussüsteemile veel hullemad tagajärjed kui USA investeerimispanga Lehman Brothers kollapsil 2008. aasta sügisel.

„See võib tekitada olukorra, kus kõik võlad tuleks korraga tagasi maksta, millel oleks vastavad tagajärjed Kreeka riigi maksevõimele,“ ütles Schäuble. „Kui Kreeka muutub maksejõuetuks … võivad tagajärjed olla katastroofilisemad kui Lehman Brothers’i kollapsil.“

Kreeka võlgade restruktureerimise vastu on ägedalt ka Euroopa Keskpank, hoiatades, et see toob kaasa Kreeka majanduse ja panganduse kollapsi.

Prantsusmaa keskpanga juht Christian Noyer kordas Euroopa keskpanga hoiatust, et Kreeka võlgade restruktureerimise järel ei saa keskpank Kreeka riigi võlakirju enam laenutagatisena aktsepteerida. Märtsis laenasid Kreeka pangad Euroopa Keskpangast ligi 90 miljardit eurot.

Hetkel kuum