Sirje Rank • 25. juuli 2011 kell 12:23

Moody’se Kreeka hinnangus ka positiivne noot

Reitinguagentuur Moody’s kärpis täna järsult Kreeka reitingut, kuid agentuuri hinnangus on ka positiivne noot – Kreeka pankrot on küll vältimatu, kuid selle negatiivne mõju teistele euroala riikidele on väiksem kui olnuks kontollimatu kollapsi korral, märgib Moody’s kommentaaris tänase reitinguotsuse juurde.

„ELi tugipakett hoiab Kreeka pankroti kontrolli all,“ nentis Moody’s - see aitab vähemalt lähiajal kriisi levikut pidurdada.

Samuti tunnustas agentuur otsust anda euroala päästefondile EFSF lisavolitusi hätta sattunud euroala riikide toetamiseks ja võlakirjaturgude stabiliseerimiseks ning abilaenude intressimäära vähendamist, mis toob kergendust ka Iirimaale ja Portugalile.

Samas märgib Moody’s, et poliitikud võivad väita küll vastupidist, kuid erasektori kaasamisega on Kreeka loonud pretsedendi, mida võidakse edaspidi rakendada ka teiste võlgadega hätta jäänud riikide koorma kergendamiseks.

Kreeka ei pruugi jääda erijuhtumiks.

Mis tähendab, et kui veel mõni euroala riik satub sarnastesse finantseerimisraskustesse, siis kaalub Kreeka jaoks loodud pretsedent üles läinud nädalal tehtud otsustes sisaldunud positiivse ning kajastub vastavalt ka selliste riikide reitingutes.

Moody’se tänane otsus kärpida Kreeka reitingut kolme pügala võrra tasemele Ca toob Moody’se reitingu lähemale teiste suurte agentuuride hinnangule, kirjutas Bloomberg. Agentuur S&P andis Kreekale juba juunis madalaima hinnangu (CCC), millega agentuur maailma riike on hinnanud. Agenturu Fitch ütles läinud nädalal, et kuulutab Kreeka osaliselt maksejõuetuks olevat, kui riik oma võlakirjad uute vastu ümber vahetab. Seejärel saab uutele võlakirjade väljastada kõrgema reitingu. S&P on samuti lubanud tunnistada Kreeka võlakirjavahetus maksejõuetuseks. Moody’sel ei ole eraldi reitinguastet maksejõuetuse väljendamiseks.

Hetkel kuum