Sirje Rank • 31. juuli 2011 kell 13:59

USA seadusandjad kokkuleppele lähedal

Nädalavahetusel kõnelusi pidanud  USA seadusandjad olid pühapäeval lähedal kokkuleppele, mis näeb ette riigi võlalimiidi tõstmist. 

Sellega saaks ära hoitud USA maksejõuetus, mille oleksid laastavad tagajärjed, vahendas agentuur Reuters.

„Oleme väga lähedal,“ ütles USA Senati vähemuse liider, vabariiklane Mitch McConnell, kellel on olnud võlalimiidi üle peetavatel läbirääkimistel keskne roll.

Väljavaated kokkuleppe sünniks paranesid, kui vabariiklased ja demokraadid käivitasid uuesti varem ummikusse jooksnud kõnelused Valge majaga. Valge maja kõrge ametnik hoiatas, et päris lukus kokkulepe veel ei ole.

McConnell ütles CNNile, et usub, et Senati enamuse liider, demokraat Harry Reid, tuleb välja ettepanekuga, mille toetamist ta saab Senati vabariiklastele soovitada. Küsimusele, kas kokkulepe sünnib pühapäeval, vastas McConnell: „Varsti.“

Demokraadist senaator Charles Schumer ütles, et tõenäoliselt tõstab valmiv kokkulepe USA võlapiiri piisavalt, nii et enne 2013. aastat pole vaja teemat uuesti käsitleda. See on olnud president Barack Obama põhinõudmine, et võlapiiri tõstmine presidendivalimiste aastal – 2012 – uuesti päevakorda ei tõuseks.

Reid lükkas kokkuleppe hääletuse edasi pühapäeva pärastlõunale, et anda läbirääkijatele lisaaega detailide kallal töötamiseks. Eesmärk on kokkuleppele jõuda enne Aasia turgude avanemist.

USA rahandusministeerium on hoiatanud, et kui 2. augustiks võlalimiiti ei tõsteta, ei ole valitsusel enam vahendeid oma kohustuste täitmiseks.

Hetkel kuum