Sirje Rank • 31. juuli 2011 kell 14:26

SEB peaökonomist: USA usaldusväärsus kannatas

Rootsi SEB panga peaökonomisti Robert Bergqvisti sõnul võivad investorid üle maailma nüüd kergendatult ohata – kuuldavasti on USA vabariiklased ja demokraadid lähedal kokkuleppele USA riigivõla ülempiiri tõstmiseks, mis hoiab ära maailma võimsaima riigi maksejõuetuse.

„See oli täiesti viimane minut. Seda, et kokkulepet ei tule, ei peetud tõenäoliseks. See oleks ohtu seadnud nii USA kui kogu globaalse majanduse,“ ütles Bergqvist uudisteagentuurile TT.

Poliitikute ägedas vastasseisus on aga kannatada saanud USA usaldusväärsus. „See on ilmsiks toonud poliitilise riski, mida me arvatagi ei osanud ja see tekitab ebakindlust,“ ütles ta.

Kui USA Kongress kokkuleppe kinnitab, ei ole USA probleemid sellega siiski veel ühel pool.

„Neil on riigivõlg, mis minu arvutuste kohaselt ületab aastavahetuseks 100% piiri SKPst. Nüüd on järgmine ülesanne võlg stabiliseerida,“ ütles Bergqvist. „Lisaks on majanduse seis nõrk ja märkide järgi veelgi nõrgenemas.“

„Ei ole kindel, kas suudetakse täita ootusi riigi võlakoorma ja eelarvedefitsiidi vähenemisest. Mida kehvem majanduse seis, seda madalamad on maksutulud ja suuremad kulutused toetustele,“ ütles Bergqvist.

Bergqvisti sõnul on märgata investorite ärevust ka USA dollari suhtes.

„See, mis juhtus, on juhtinud tähelepanu dollari rollile tulevikus. Ma usun, et see kiirendab huvi vähenemist dollari kui reservvaluuta vastu,“ ütles Bergqvist.

Hetkel kuum