Sirje Rank • 22. august 2011 kell 4:10

Kriis kangutab juba panku

„Rootsi pangad varisevad viimasena,“ kui Euroopas puhkeb uus finantskriis, püüdis Rootsi keskpanga asekuberner Lars Nyberg investoreid rahule manitseda.

Nagu mujal finantsturgudel, kiskusid kuuldused Euroopa pankade võimalikest likviidsusprobleemidest läinud nädalal langusesse ka Rootsi suuremate pankade aktsiad – viimase kuuga on SEB ja Swedbanki aktsiad kukkunud vastavalt 17% ja 19%.

Reedel tagurdas agentuuri Bloomberg 500 Euroopa panga indeks veel 1,8% ning on nüüd kuu algusest kukkunud 20%. Euroopa pankade aktsiad on kahe ja poole aasta madalaimal tasemel.

Üheltpoolt on pangad ilmselt liiga nõrgad, et – kui muud lahendust ei leita - suures mahus euroala hädaliste riikide võlakirju maha kanda, teisalt ei terenda pankadele midagi head aeglustuvast majanduskasvust – kahjumid võivad kasvada ja tulud väheneda.

Nii varjusid investorid läinud nädalal vanadesse kindlatesse kaevikutesse – kulla hind kerkis rekordilisele 1867,3 dollarile untsist, Šveitsi frangi kõrval lõi tugevusrekordi Jaapani jeen, mis kerkis USA dollari suhtes kõrgeimale tasemele Teisest maailmasõjast, ning enim usaldusväärseks arvatud riikide nagu Saksamaa, Suurbritannia ja USA laenukulud langesid rekordmadalale. Esimest korda läinud sajandi viiekümnendatest aastatest langes USA kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus alla 2% piiri – see on ohtlikult sarnane arengutega pikalt kidunud Jaapanis.

Euroopa börsidelt ja eriti pankade aktsiatest on investorid „värskeima hirmuna“ pagema ajanud võimalikud likviidsusprobleemid Euroopa pangandussüsteemis.

Võimalik uus majanduslangus on teine olulisem investoritesse pessimismi süstiv tegur. Vahepealne kergendus, et majanduskasv on uuesti hoo sisse saanud, ei pruukinud olla enamat kui kunstlik põrge valitsuste majanduse stimuleerimise kavadest.

Loe edasi tänasest Äripäevast tellides lehe SIIT või päevapileti SIIT.

Hetkel kuum