Kadrin Karner • 23. august 2011 kell 14:32

Pilv: dopinguproovi võtmise reegleid rikuti

Andrus Veerpalu meeskond ütles FISi otsuse kommenteerimiseks korraldatud pressikonverentsil, et dopinguproov võeti erakordsetes tingimustes ning proovi võtmise tingimusi ja protseduurireegleid on jämedalt rikutud, mis seab tugevalt kahtluse alla proovi usaldusväärse.

Veerpalu kaitsja advokaat Aivar Pilv ütles, et proovid võeti pärast 3,5tunnist intensiivset treeningut alpimajas, kus on kõrgmäestikule omased tingimused ja kus Veerpalu oli pikka aega viibinud. Need tingimused võisid aga Pilve sõnul testi tulemust oluliselt mõjutada.

Pilve sõnul on see kõik tõendatud, kuid FIS väidab vastupidist. Asjaolu, et proov võeti Veerpalult alpimajas, võib kinnitada ka suusataja Jaak Mae.

„Kui FISil ei ole võimalik esitada kaalukaid argumente siis ei saa süütuse presumptsioonist lähtudes sellistele tõenditele ja sellistele asjaoludele rajada sportlast süüdimõistvat otsust,“ ütles Pilv. Ta lisas, et tegemist ei ole apelleerimisega ainult vormilistele rikkumistele, vaid neist vormilistest rikkumistest tõusetuvad sisulised küsitavused.

Tartu Ülikooli arstiteaduskonna vanemteadur Sulev Kõks rääkis, et selle kasvuhormooni mõõtmisel baseeruva testi autor on ise kinnitanud, et seda on katsetatud vaid teatud tingimustes ja seal see töötab, kuid ei ole teada, kuidas see töötab erakordsetes tingimustes, mida tippsportlane või alpimaja on.  

Kõks selgitas, et kasvuhormooni tekib kõikidel inimestel, kuid eriti palju just kasvavas eas lastel ja noortel ja sportlastel. „Füüsilise pingutuse olukorras suureneb kasvuhormooni tootmine märkimisväärselt – 100 kuni 1000 korda,“ ütles Kõiks ja lisas, et alpimaja tingimustes treenides suureneb kasvuhormooni tootmine kuni 1000 korda. „Meil on kindlad tõendid selle kohta, et Veerpalu on inimene, kellel kasvuhormooni tootmine suureneb märkimisväärselt peale treeningut,“ ütles Kõks.

Vanemteaduri sõnul ei olnud Veerpalu peal tehtud test selline, mis vastaks teaduslikes laborites kasutamiseks mõeldud testi tingimustele. „Kogu see test käriseb mitme koha pealt,“ märkis ta ja lisas, et FISi see siiski ei häiri ja nemad ütlesid, et test jääb kehtima.

Hetkel kuum