Sirje Rank • 25. august 2011 kell 8:42

Rootsi majanduses pidurdumise märgid

Rootsi majanduses on tugevad pidurdumise märgid – nii ettevõtted kui tarbijad näevad enda ees terendamas raskemaid aegu.

„Tööstuses on konjunktuur viimastel kuudel oluliselt aeglustunud. Uute tellimuste hulga kasv on peaaegu pidurdunud ning nii toodangu kui hõive kasv märkimisväärselt aeglustunud,“ teatas konjunktuuriinstituut (KI).

Paremad on väljavaated praegu veel ehituses ja tootmises, teeninduses on erasektoris ajad keerulisemaks muutunud ning olukord jaekaubanduses kirjeldab KI kui „väga nõrka“.

Kogu majanduse kohta käiv usaldusindeks alanes augustis 9 punktile juuli 16 punktilt.

Majapidamised on muutunud oluliselt pessimistlikumaks – usaldusnäitajad, mis hindavad enda ja riigi majanduse väljavaateid, langesid augustis kahe aasta madalaimale tasemele.

Tarbijate ootusi mõõtev indeks kukkus augustis 4,3 punktile juuli 12 punktilt. Analüütikud olid prognoosinud langust keskmiselt 8,2 punktile.

„Majapidamiste nägemus Rootsi majanduses valitsevast olukorrast on juulist saadik oluliselt süngemaks muutunud ja ning nüüd kaks kuud järjest vähikäigul olnud,“ märkis KI.

Nordea pank kirjutas kommentaaris, et majapidamiste meeleolud kipuvad kõikuma koos börsiga. „Tänased näitajad viitavad kolmandas kvartalis nõrgale eratarbimisele ja nõrkadele väljavaadetele jaekaubanduses,“ märkis Nordea.

Hetkel kuum