31. august 2011 kell 8:27

Nordea: masu oht Euroopas on suur

Täna avaldatud Nordea Banki majandusväljavaates leiab pank, et maailma majandust ootab ees väga ebakindel aeg.

Positiivsema poole pealt on üha tähtsamaks muutuvates arenevates turgudes endiselt kõrge majanduskasvu märke. Pank ütleb, et seetõttu ei saa korduma Suure depressiooni stsenaarium, vaid jätkub lahja kasvu periood nn vanas maailmas.

Nordea sõnul on Põhjamaad enda tipu saavutanud, kuid senised kasvumootorid on ülemaailmse aeglustumise tõttu aurust tühjaks jooksmas. Siiski on nende riikide avalik sektor tugev, leiab pank.

Pärast tugevat kasvu 2011. aasta esimeses pooles on Rootsi majandus kaotamas hoogu. 2012. aasta majanduskasv saab olema kasin ülemaailmse majanduse aeglustumise tõttu - Nordea prognoosi järgi kasvab Rootsi SKP tuleval aastal vaid 0,8%. Panga hinnangul kasvavad investeeringud järgmisel aastal aeglselt, sest on mõjutatud ebastabiilsest finantssituatsioonist.

Kuigi Norra majanduse väljavaade on muutunud nõrgemaks, arvab Nordea, et Norrat ei taba langus nii tõsiselt kui teisi riike. Põhjuseks naftafirmade investeeringute aktiivsuse kasv nii Norras kui välismaal. Riigis on madal tööpuudus, palgad peaksid mõõdukalt kasvama ning seetõttu peaks püsima ka sisetarbimine. Prognoositakse, et riigi keskpank tõstab ka intressimäärasid kiiremini kui teised kaubanduspartnerid ja arvestades riigi avaliku sektori head finantsseisundit, peaks Norra kroon püsima jätkuvalt suhteliselt tugev.

Taani majandus on Nordea sõnul endiselt viimase majanduskriisi haardes ning mõjutatud nõrgast kinnisvaraturust. 2009. aastast saadik pole taastumine olnud veenev ning mitmed tegurid nagu parlamendivalimised ja maailma majanduse olukord  tekitavad tuleviku osas kahtlusi.

Soome majanduse väljavaade on oluliselt halvenenud. Eksport kujuneb ilmselt varem arvatust veelgi nõrgemaks ja see sunnib firmasid investeerimisprojekte edasi lükkama. Nordea alandas Soome 2012. aasta majanduskasvu peaaegu poole võrra - 3% pealt 1,6%ni. 2013. aasta väljavaade on eksporditurgude taastudes taas positiivsem.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum