Indrek Kald • 19. oktoober 2011 kell 21:00

'Pealtnägija': suurettevõtjad lagunevate vanalinnamajade taga

Spikriks Tallinna linnavõimu koostatud must nimekiri, käis ETV eileõhtune saade "Pealtnägija" räämas majade lood läbi.

Nii on Lai 40 asuva hoone omanik endine ühispankur ja praegune Viru Keemia Grupi suurosanik Margus Kangro, kes 2006. aastal ostis selle enampakkumisel 36 miljoni krooniga.

Nagu Äripäeva Rikaste TOPi 14. koha omanik "Pealtnägijale" väitis, on maja renoveerimine toppama jäänud, sest piikide murdmine hoone muinsuskaitseliste eritingimuste pärast alles käib.

Lai 38 hoonesse kavandas Prantsuse saatkond kunagi kultuuriinstituuti, ent eelarve kokkutõmbamise järel ei suutnud prantslased leida hoonele funktsiooni ega uut kosilast.

Plaan olemas. Tänavu kevadel saatkonnalt maja ostnud ärinaine Jana Tool rääkis "Pealtnägijale", et päästetöödega alustatakse tuleval kevadel ning majja plaanitakse rajada luksuskorterid.

Aastaid tühjana ja lagunevana seisnud maja aadressil Kooli 9 kuulub 77aastasele Ellen Nellisele, kelle võib leida rikaste

TOPi 461. kohalt. Tegu on Toomas Tooli firma Esmar väikeaktsionäriga ning kinnistu tegelikuks omanikuks peetakse Tooli ennast. Kui veel aastate eest pommitas linnavalitsus hoone haldajat märgukirjade ja palvetega, siis nüüd käib maja juures vilgas taastamistöö.

Üks kõige kestvamaid tondilosse asub Pikk 55, ajaloolase Jüri Kuuskemaa sõnul on see juba nõukogude aja lõpust seisnud tühjalt. 2005. aastal ostis kinnistu tänavapoolse hoone mitu korterit 13 miljoni krooni eest linna enampakkumiselt rallilegend Markko Märtin. Mees asus esiotsa usinalt ajaloobriljanti seest lihvima, kuid varsti tööd seiskusid, sest kinnistul on kaks hoonet, millest hoovipealsel on mitu omanikku.

Märtin ei soovinud "Pealtnägijale" kinnisvaraplaane tutvustada. Nelja aasta eest oli maja müügis 50 miljoni, aasta pärast 45 miljoni ning nüüd 25 miljoni krooni ehk 1,6 miljoni euro eest.

Hetkel kuum