Indrek Kald • 6. detsember 2011 kell 11:27

Norra maksuamet uurib kuue Eesti jalgpalluri lepinguid

Norra maksuamet otsustas seoses Raio Piiroja juhtumiga lähemalt tutvuda ka esiliigaklubi Bodö/Glimt poolt Eesti jalgpallurite Pavel Londaku ja Alo Bärengrubiga sõlmitud lepingutega.

"Maksuametnikud soovivad saada informatsiooni ja nad saavad tutvuda dokumentidega, mis puudutavad Eesti mängijatega sõlmitud lepinguid," vahendas Õhtuleht vutiklubi peamänedžer Bjorn Tore Hanseni sõnu Norra rahvusringhäälingule; mänedžer lisas, et neil pole põhjust midagi varjata.

Norra maksuameti esindaja Jan Egil Kristiansen selgitas: "Tegemist on kontrolliga – küsime klubilt küsimusi ja vaatame raamatupidamisandmeid, et saada aru, mis täpselt aset on leidnud."

Bodö/Glimti ridadesse on alates 2007. aastast kuulunud Eesti koondise väravavaht Pavel Londak, kelle leping kestab järgmise aasta lõpuni, 2008–10 mängis samas klubis ka Eesti keskkaitsja Alo Bärengrub, kes möödunud talvel lepingu poolte kokkuleppel aasta enne tähtaega lõpetas.

Eesti jalgpallurite tausta uurib maksuamet seetõttu, et neid esindas sama agentuur Sport&Net Grupp OÜ, mis Piirojatki ning kahtlustuse kohaselt maksti firmale suur summa raha, mis kanditi Eesti koondise kaitse tugitala palgaks.

Maksuameti esindaja sõnul on teiste Eesti jalgpallurite puhul tegemist vaid kontrolliga ning Aalesundi esindaja sõnul on nad valmis edastama vajalikud dokumendid.

Norra maksuamet kahtlustab, et Raio Piiroja ja temale pikka aega tööandjaks olnud Fredrikstad tegelesid maksupettusega: ameti hinnangul oli Piiroja palk põhjendamatult madal ning maksuametnikud kahtlustavad, et Eesti jalgpalliagentuurile makstud summa Balti vutiturult mängijate otsimiseks oli tegelikult Piiroja varjatud palk.

Augustis Fredrikstadist Hollandi klubisse Arnhemi Vitesse siirdunud Raio Piiroja rääkis eelmisel nädalal ERRile, et talle pole esitatud süüdistust. Piiroja lisas, et oma sõna on tal juhtumi kohta veel ütlemata. "Meie argumente pole maksuamet veel kuulnudki," lausus aastaid Fredrikstadis mänginud mees.

Norra ajaleht Aftenposten kirjutas novembri keskel, et maksuameti hinnangul on Fredrikstadis seitse aastat mänginud Piirojal maksmata makse 1 004 172 Norra krooni (üle 129 000 euro) eest ning seetõttu andis Fredrikstadi ringkonnakohus loa arestida Piiroja Fredrikstadis paiknevad varad.

Sama skeemi alusel asuti veidi aja eest uurima ka Aleksandr Dmitrijevi ja tema endise koduklubi Hönefossi lepingut, nüüd on jõudnud järg Bodö/Glimti kätte.

Hetkel kuum