Sirje Rank • 18. jaanuar 2012 kell 8:41

Hinnad Rootsi eluasemeturul alanemas

Hinnad Rootsi eluasemeturul jätkavad langevas trendis, mis on ohtlik trend olukorras, kus ka laenutingimuste karmistamine pole oluliselt laenuvõtusoove jahutanud, kirjutab tänane Rootsi majandusleht Dagens Industri.

„Eluasemeturul jõudsid hinnad tipust läbi 2010. aasta märtsis. Viimased numbrid ainult kinnitavad langustrendi jätkumist,“ ütles Rootsi riikliku eluasemelaenugarantii agentuuri BKN analüütik Bengt Hansson.

Eelkõige on hinnalangus näha eramajade puhul. Viimase kolme kuuga on väikemajade hinnad alanenud 2% nii riigis tervikuna kui nn suur-Stockholmi piirkonnas. Göteborgis ja Malmös on hinnad alanenud vastavalt 1% ja 4% võrra, kirjutas leht.

„Märtsis ütles keskpank, et mingit mulli kinnisvaraturul ei ole. See peaks murelikuks tegema. Sealt edasi on hinnad muudkui alanenud,“ ütles Hansson.

Kõrge laenukoormus koos kinnisvarahindade langusega tähendab majandusaktiivsuse vähenemise ajal veelgi tugevamat kokkutõmbumist.

„Kui hinnad alanevad ja vara soetamiseks on võetud suur laen, muutuvad majapidamised murelikuks ja vähendavad tarbimist. Rahvusvahelised analüüsid näitavad, et mõju elujärjele võib olla märkimisväärne. Eluaseme hinna langus 10% võrra vähendab tarbimist 1% võrra,“ rehkendab Hansson.

Hansson ei leia, et pankade karmistunud laenutingimused oleksid oluliselt rootslaste laenuhimu jahutanud. Ka pole hakatud oma laenukoormust vähendama.

„Pangad on väljalaenamist piiranud, kuid väga hilja. Seda oleks tulnud teha juba mitu aastat tagasi,“ ütles Hansson, nentides, et viimasel aastal on laenud kasvanud 5%.

„Ma kardan, et Rootsi on teel olukorda, kus üha enam majapidamisi jääb oma eluasemelaenudega jänni. Võib-olla 5% võib üsna varsti sellises olukorras olla,“ ütles Hansson, prognoosides, et tänavu võivad hinnad alaneda 4-6% võrra.

Korrektsioon kestab tavaliselt 3-7 aastat.

Keskmiselt maksab eramaja Rootsis praegu 1,8 miljonit Rootsi krooni, suur-Stockholmis 3,1 miljonit. Stockholmi kesklinnas maksab korteri ruutmeeter keskmiselt 54 300 Rootsi krooni, Göteborgis ja Malmös vastavalt 33 300 ja 17 800 Rootsi krooni. Suurimat hindade langust on viimasel 12 kuul täheldatud Malmö piirkonnas.

Hetkel kuum