Euroala suurimates võlgades majapidamised ei ole mitte Kreekas, Portugalis ega Iirimaal ja Hispaania ei saa tipu lähedalegi.
Täna kirjutas agentuur Bloomberg, et detsembris alanesid elamute hinnad aastatagusega võrreldes 4%. Novembriga võrreldes, mil hinnad tagurdasid 3,3%, on langustrend kiirenenud. Hollandi statistikabüroo andmeil on hinnad alanenud kuue aasta madalaimale tasemele.
USA on üks riike, kus majanduslangus on suurte kinnisvaralaenude ohud päevavalgele toonud. Kui laenude teenindamine läheb kallimaks või kui inimesed oma kodulaene tagasi maksma hakkavad, seab see surve alla muu tarbimise, suurendades tööpuudust ja hoides tagasi majanduse toibumist.
Hollandi majapidamiste võlakoormus ületas 2010. a andmetel kasutada oleva tulu 240 protsendi võrra, mis on euroalal kõrgeim näit. Euroopas on ainult taanlastel veel kõrgem võlakoormus.
Hollandi järelevalveasutused on hakanud pankadelt nõudma laenutingimuste karmistamist – buumi ajal oli tavaline, et pangad andsid laenu isegi 125% ulatuses vara maksumusest – uus maja tähendas ka uut autot, remonti vms. IMF soovitas Hollandi valitsusel loobuda eluasemelaenude tulumaksuvabastusest, mis kõrgendab eelkõige jõukamate elanike maksukoormat ning suunab panku tootlikemate projektide asemel rahastama elamuehitust.
Hollandi majandus on kriisis seni üks kindlamaid olnud. Jätkuvalt AAA reitinguga riigil pole probleeme oma laenuvajaduse katmisega. Jooksevkonto on ülejäägis ja riigi võlakoormus veidi üle euroalal lubatud 60% piiri SKPst.
Tööpuudus on Hollandis Euroopa madalaimaid, mis tähendab, et inimesed suudavad oma kodulaene maksta. Kui aga elamute hinnad oluliselt alanevad, intressimäärad kerkivad või tööpuudus kasvab, võivad nii mitmedki majapidamised oma laenudega jänni jääda. Seda mõju tunnetaks nii finantssüsteem kui euroala laiemalt.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!