Kadri Jakobson • 7. mai 2012 kell 10:35

Eesti filmi juubeliaasta turundushanke võitis verivärske firma

Eesti Filmi Sihtasutuse (EFSA) veebruaris väljakuulutatud turundushanke võitis paar nädalat varem loodud firma, mille omanikeringis on teiste seas Andres ja Katrin Maimik.

Sihtasutus kuulutas lihtmenetlusega hanke „Eesti Film 100 projekti turunduse ja kommunikatsiooni teenuse pakkumiseks” välja 16. veebruaril. Ehkki riigihangete registris on hange ise veel hindamisel, on Eesti Film 100 kodulehel avalike suhete juhiks märgitud Katrin Maimik. Sihtasutuse juhi Marge Liiske sõnul võitis 23 000 euro suuruse riigihanke OÜ Siiri ja Viivi.

Ettevõte loodi äriregistri andmetel paar nädalat enne hanke väljakuulutamist, 3. veebruaril ja selle omanikud on Andres ja Katrin Maimik, Sten Šeripov ja Maria Ulfsak-Šeripova.

Liiske sõnul laekus tähtajaks kaks pakkumist. Lisaks Siiri ja Viivi OÜle, oli teiseks pakkujaks OÜ Yell. Firma pakkumine oli 26 200 eurot, millele lisandub käibemaks.Hanke eesmärk oli leida professionaalne ja filmivaldkonnas tegutsemiskogemustega filmialase turundus- ja kommunikatsiooniteenuse osutaja, kes viib läbi projekti Eesti film 100 tutvustamise, turunduse ja kommunikatsiooni aastal 2012.

Hanke kriteeriumides oli üksikasjalikult ära toodud ka pakkuja kutsealane pädevus. Seal on kirjas, et pakkuja või tema poolt lepingut täitev vastutav spetsialist peab olema turundanud viimase kolme aasta jooksul vähemalt ühte märkimisväärset vaatajaedu saavutanud Eesti filmi, samuti omama vähemalt ühe aastast (2011. aasta) töökogemust filmialase või kultuurivaldkonna turundamise või filmi- või kultuuri kommunikatsiooni valdkonnas.

Kummaline tingimus, kahtlused suunatud hankest ja lisaks oma ala spetsialistide poolt mannetuks hinnatud Eesti Film 100 koduleht leidis aruteluainet ka suhtlusportaalis Facebook.

"Kui ennetada väljamõeldud etteheiteid EFSi seotuse kohta Katrin Maimikuga, siis vastupidiselt suhtlusportaalides väidetule ei ole ta kunagi töötanud ega tööta ka praegu Eesti Filmi Sihtasutuses. Mina isiklikult teda enne selle pakkumise esitamist inimesena ei tundunud, teadsin vaid tema teostatud kampaaniaid. Mingit omakasu Siiri ja Viivi võidust ei saa ning positiivne otsus nende suhtes sai tehtud ainult parima pakkumise hindamisel. Kindlasti on sellise ala hanked ja pakkumised mõnevõrra subjektiivsemalt hinnatavamad kui näiteks tehnilised ehitushanked, millest ka mittekvalifitseerunute võimalik solvumine, ent nii see juba kord on," selgitas Liiske.

Tema sõnul oli kaotajaks jäänud Yell pakkumises nii mõningaid huvitavaid elemente. "Kuid meie vajadustele vastas rohkem Siiri ja Viivi kontseptsioon, samuti kommunikatsiooni ning PR vastutav isiku ehk Katrin Maimiku CV. Katrin on muuhulgas 2011. aastal edukalt turundanud Eesti filme "Kuku: mina jään ellu" ning "Uus Maailm". Ka keskendus Yell oma pakkumises pigem atraktiivse Eesti filmi portaali loomisele, mis on küll väga põnev ettepanek, ent millest nii mõnedki elemendid on muude valdkonnas tegutsejate poolt praegu arenduses ning pole EF100 ülesandeks. Veebileht on vaid üks osa Eesti Film 100 kommunikatsioonist, olulisem on siiski toote, ehk Eesti filmi ja sihtgrupi ehk filmivaataja tundmine ning sihtgrupipõhine turundamine," rääkis Liiske.

Disaini ja turunduslahendustele spetsialiseerunud loovgrupp Yell üks eestvedaja ja omanik Marko Russiver ütleb, et neil otseselt pretensioone hanke kohta pole. Küll jätab õhku küsimusi see, et hanke tingimustes oli üsna detailselt ja isegi ajaliselt paika pandud nõuded kommunikatsioonispetsialistile. "Eestis on vähe inimesi, kes sellele tingimusele vastaksid. Meil oli inimene, kes on tegelenud erinevate filmifestivalidega, kuid see ilmselt hankija spetsiifilistele nõuetele ei vastanud," ütles Russiver.

Eesti Film 100 kodulehe kujundas OÜ Digital Dolphin ja see valmis 2011. aasta novembris. Sihtasutuse teatel ei korraldatud selleks hanget, kuna selle maksumus jäi alla riigihanke piirmäära. OÜ Digital Dolphin tegeleb äriregistri andmetel telesaadete tootmisega, selle omanik on Meelis Piller. Ettevõttel on esitamata 2010. aasta majandusaasta aruanne ning ettevõttele on tehtud kustutamishoiatus.

Hetkel kuum