23 mai 2012

Keskerakond leidis aastaid hiljem annetused

Keskerakond leidis tänavu veerand miljoni krooni eest annetusi, mille viisid erakonnale sularahas kaheksa annetajat 2010. aastal. Ühe annetaja sõnul on teda rahastamise teemal üle kuulanud kaitsepolitsei.

Kaheksa inimese annetuste koguväärtus ulatub 252 000 krooni ehk enam kui 16 000 euroni ja need olid kajastamata partei 2010. aasta aruandes. Keskerakond teatas sellest riigikogu erakondade rahastamise järelevalve komisjonile. Tegu olevat olnud arveametniku eksimusega.

“Tegelikult olid mainitud annetused registreeritud ja avaliku informatsioonina kättesaadavad juba 2010. aasta 21. oktoobril, mil esitasime Euroopa Parlamendi valimiste täiendava aruande. Seega ei ole Keskerakond neid annetusi varjanud,” kirjutas Äripäeva päringu peale Keskerakonna pressisekretär Taavi Pukk.

Vastatud küsimused. Äripäev avastas, et selle asja vastu on huvi tundnud ka kapo. “Mina ei vasta sellele küsimusele, kuna mina olen käinud juba kaitsepolitseis ja andnud infot selle kohta,” vastas erakonnale sularahas 40 000 krooni andnud Uno Vares Keskerakonna rahastamist puudutavatele küsimustele. “Need küsimused on kõik (kaitsepolitsei poolt – toim) esitatud juba, selles on küsimus.”

Kaitsepolitsei ütles, et Uno Varese ülekuulamist nad ei kinnita ega lükka ka ümber. Vares teatas, et ta astus erakonnast välja. “Keskerakonnaga on ühel pool. Sellepärast, et nii nagu see seis on, ei saa ma enam hakkama Toobali ja Savisaarega,” sõnas Vares.

Aruandeid võrreldes leidis nii komisjon kui ka erakond veel segadusi. Komisjon leidis, et raamatupidamises polnud arvel erakonnale annetatud üle miljoni krooni maksev kinnistu. Erakond avastas, et 2010. aasta kolmandast kvartalist puudus annetustena veelgi raha – lisaks sularahas annetatud 252 000 kroonile veel 112 010 krooni.

“Keskerakonnal on 63 arvelduskontot, mis on kasutuses ja kuhu tehakse annetusi. Hilisemal raamatupidamislikul kontrollimisel uut majandusaasta aruannet kokku pannes selgus viga ja tehti parandus. Antud parandusest teavitas Keskerakond kohe ka erakondade rahastamise järelevalve komisjoni. Kõik nimetatud annetused on annetuse tegemise hetkel dokumenteeritud,” selgitas Pukk kolmanda kvartali aruande segadusi.

Kumb eksis? Keskerakonna majandusaasta aruande oli kinnitanud audiitor. “Põhimõtteliselt on kaks võimalust. Üks on see, et erakond on audiitorit eksitanud, ei ole andnud piisavalt informatsiooni oma varade ja kohustuste kohta ja raamatupidamises pole teatud tehinguid kajastatud, ei ole täiendavalt audiitorit informeeritud asjadest, mis on bilansivälised. Teine võimalus – audiitor ise on oma tööd lohakalt teinud. Rohkem variante on raske leida,” selgitas juhtunut erakondade rahastamise järelevalve komisjoni esimees Ardo Ojasalu.

252 000 krooni sularahaannetusi

Äripäev küsis, miks olid kõik Keskerakonnale 2010. aasta IV kvartali majandusaasta aruandes hiljem lisatud 20 000–40 000kroonised annetused tehtud sularahas.Keskerakonna Kagu-Eesti koordinaator Toomas Paur, kes annetas 30 000 krooni, ütles, et andis ära naise raha. “Sularahas seepärast, et mul oli lahtiselt raha kodus ja andsin selle ära,” vastas Paur.Toomas Pauri abikaasa Gleeri Paur, kelle raha abikaasa erakonnale andis, kirjutas avalduse Keskerakonna aukohtule Rainer Vakra ja Kalle Laaneti väljaviskamiseks.ASi Tallinna Soojus nõukogu liige Elmar-Johannes Truu annetas 20 000 krooni. “Minult küsiti niimoodi ja muud midagi. Mult küsiti, kas saan anda. Mul oli kodus olemas, ja nii ma andsin. Mis seal nii imelikku on, mul on kogu aeg raha kodus. Siis, kui öeldi, et on vaja, siis ma tõin kodust,” rääkis ta.40 000 krooni annetanud Eeri Palu muutus küsimuse peale vihaseks “Aga see ei peaks teid üldse huvitama, kellele mina oma raha annan. Selles mõttes on vaba maailm ja vaba Euroopa. Aga mulle ei meeldi selline meedia, kus helistatakse ja küsitakse, et miks annetate. Annetan sinna, kus tahan,” teatas Palu.Keskerakonna peasekretär  Priit Toobal, kes annetas 30 000 krooni, teatas, et ei usalda panku.  “Kui väga valida oleks, siis ma hoiaks kogu oma raha sukasääres,” ütles ta.

 

Mis on mis

Sularahaannetused 20 000–40 000 kr

Keskerakonnale 2010. a IV kvartalis sularahas annetajad, summa kroonidesEeri Palu 40 000Uno Vares 40 000Urmas Jürgenson 37 000Toomas Paur 30 000Jaan Moorats 30 000Priit Toobal 30 000Ilmar Leinsoo 25 000Elmar-Johannes Truu 20 000

Allikas: Äripäev

 

Anna vihje

Tule Äripäeva ajakirjanikele appi ja jaga meiega infot, mis aitab erakondade varjatud rahastamis­skeemid avalikuks teha. Kaitseme oma allikaid ja tagame anonüümsuse.Saada vihje aadressil uuriv@aripaev.ee, kasuta Äripäeva veebis olevat võimalust “Saada vihje” või helista 667 0115.

Hetkel kuum