Sirje Rank • 21. juuni 2012 kell 12:13

Euroopa Keskpank ärgitab tugiostudele

Euroopa Keskpank ärgitab euroala riike euroala abifonde EFSF ja ESM kasutama võlakirjade tugiostudeks, et raskustes riikide laenukulusid leevendada.

Euroopa Keskpanga juhatuse liige Benoit Coeure ütles, et euroala ajutisel päästemehhanismil EFSF on olemas vahendid riikide laenukulude ohjeldamiseks, millega on praegu hädas eelkõige Hispaania ja Itaalia, vahendas agentuur Bloomberg.

„Minu jaoks on müstika, miks EFSFile anti pea aasta tagasi volitused tugiostudeks võlakirjade järelturul ja valitsused ei ole veel seda võimalust kasutanud,“ ütles Coeure intervjuus ajalehele Financial Times.

Hispaania kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus on sel kuul taas 7% piirist läbi kerkinud.

Prantsusmaa president Francois Hollande ja Itaalia peaminister Mario Monti on mõlemad ärgitanud abifonde tugiostudeks kasutama, kuid Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles, et „praegu sellist sammu ei arutata“.

„Mingit konkreetset planeerimist minu teada selleks ei toimu, kuid võimalus tugiostudeks järelturul on olemas,“ ütles Merkel eile Berliinis. „See on aga kõigest teoreetiline tõdemus juriidilisest olukorrast,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Läinud aasta novembris andisid euroala riigid EFSFile volitused võlakirjaturul tugiostude tegemiseks, et võlakriisi ohjeldada. Tugiostud tuleb eelnevalt kooskõlastada Euroopa Keskpangaga ja need on samuti tingimuslikud. Abi taotlev riik peab allkirjastama vastastikuse mõistmise memorandumi.

Kokku 440 mld euro suuruses EFSFis on veel kasutamata vahendeid 240 mld euro väärtuses. Ratifitseerimisringil oleval alalisel päästemehhanismil ESM on vahendeid 500 mld eurot.

„Praegune olukord õigustaks tõenäoliselt EFSFi sekkumist järelturule,“ ütles Coeure, lisades, et sellega peavad kaasnema jätkuvad pingutused kriisi aluspõhjuste kõrvaldamiseks. Euroopa Keskpank toetaks sellist sekkumist, kuna Hispaania laenukulud ei ole kooskõlas majanduse fundamentaalnäitajatega, ütles Coeure.

Samas ei ole Euroopa Keskpank ise valmis oma vastuolulist võlakirjade tugiostuprogrammi taaskäivitama.

„See ei ole instrument, mida saab kasutada eelarveprobleemide ületamiseks või maksevõimetute pankade abistamiseks,“ ütles ta.

Euroopa Keskpank on euroala riikide võlakirju ostnud kokku 210 mld euro väärtuses. Pank teatas sel nädalal, et pole viimased üheksa nädalat euroala võlakirju ostnud.

Hetkel kuum