Sirje Rank • 25. juuli 2012 kell 8:38

Saksa ettevõtjad süngemad

Saksamaa Ifo instituudi äriusaldusindeks on kolmandat kuud languses ning enam kui kahe aasta madalaimal tasemel, kuna süvenev euroala võlakriis tumestab majanduse kasvu ja ettevõtete kasumiväljavaateid.

Indeks, mille aluseks on 7000 ärijuhi küsitlused, alanes juuni 105,2 punktilt juulis 103,3 punktile, vahendas agentuur Bloomberg. See on madalaim näit 2010. a märtsist. Agentuuri küsitletud analüütikud olid prognoosinud indeksi alanemist 104,5 punktile.

Saksamaa keskpank teatas küll sel nädalal, et Saksamaa majandus ilmselt teises kvartalis kasvas tänu siseturu nõudlusele, ent viimased andmed näitavad langust nii tööstuses kui teenuste sektoris.

„Kui euroala kokku kukub, ei suuda Saksamaa majandust päästa ka tugev tööturg,“ ütles Bloombergile UniCredit Groupi ökonomist Alexander Koch. „Praegu ei ole majandus veel kuigivõrd kõikuma löönud, kuid kõik sõltub sellest, kuidas kriis edasi areneb.“

Esmaspäeval kärpis agentuur Moody’s Saksamaa tipptasemel reitingu väljavaate negatiivseks, põhjendades seda kasvanud riskiga, et Kreeka euroalast välja kukub ning järjest suurema tõenäosusega, et ka suured riigid nagu Hispaania ja Itaalia abipaketti vajavad.

Juunis prognoosis Bundespank Saksamaa majanduskasvuks tänavu 1%. Võrdluseks prognoosib Euroopa Komisjon euroalal tänavu keskmiselt 0,3% suurust SKP langust.

Hetkel kuum