Sirje Rank • 23. juuli 2012 kell 21:29

Moody’s võib kärpida Saksamaa reitingut, Soome erand

Moody’s teatas, et muudab tipptasemel reitinguga Saksamaa, Hollandi ja Luksemburgi reitinguväljavaate negatiivseks. 

Agentuur põhjendas oma otsust kahe kogu euroala puudutava arenguga.

Üheltpoolt süveneb ebakindlus euroala võlakriisi võimalike arengute suhtes – tõenäosus kasvab, et Kreeka ei suuda euroalale püsima jääda. Sellel oleks laiemad tagajärjed kogu rahaliidule, eelkõige Hispaaniale ja Itaaliale.

Teisalt, isegi kui asjade sellist käiku suudetakse vältida, kasvab tõenäosus, et tarve kollektiivse toetuse järele euroalal kasvab – eelkõige puudutab see Hispaaniat ja Itaaliat. Taolise koorma põhiraskus langeks asjade praeguse korralduse juures euroala kõrgeima reitinguga riikidele. Selline perspektiiv ei ole enam kooskõlas stabiilse väljavaatega, nendib agentuur.

Aaa reitinguga Austria ja Prantsusmaa reitinguväljavaate muutis Moody’s negatiivseks juba tänavu veebruaris.

Ainsa erandi tippreitinguga riikide seas teeb agentuur Soomele. Soome ei jää küll kriisist puutumata, kuid vahe teiste tippreitinguga riikidega johtub riigi rahanduse paremast seisust, rangest kinnipidamisest Maastrichti kriteeriumidest, suhteliselt heas seisus ja peamiselt koduturule suunatud pangandussüsteemist, suhteliselt väikesest sõltuvusest euroala eksporditurgudest ning tagatise nõudmine euroala abipakettides osalemisele. Kõik see kokku tagab riigile tugevad puhvrid, mis eristavad Soomet teistest Aaa reitinguga riikidest, teatas Moody’s.

Hetkel kuum