28. november 2012 kell 10:33

IMF: Hiina investeeringud riskantsed

Äsjane Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) uuring hoiatab, et Hiina majandus toetub liialt suurele investeeringute tasemele, mis võib potentsiaalselt pöörduda halvemuse suunas, kui valitsus loodab kasvu hoida tulevastel aastatel praegusel tasemel.

Kapitali ja tootlikkuse suhtarvu poolest niigi kõrgel tasemel olnud investeeringud kasvasid aastail 2007–11 veelgi, kui Hiina valitsus üritas tasandada finantskriisist tulenevad mõjusid, vahendab Reuters IMFi uuringut.

"Hinnanguliselt võis sellel perioodil Hiina üleinvesteerida vahemikus 12-20% suhtena sisemajanduse koguprodukti soovitud stabiilsele tasemele," seisis raportis.

"Kui võtta isegi arvesse õitseva majandusega kaasnevat investeeringute taset, viitavad ökonomeetrilised tõendid Hiinas üleinvesteerimisele," seisis kirjas.

IMF teatas, et nende uus uuring ei pruugi kajastada fondi poliitikat ning raport kajastab uurimis järgus olevat tööd ja selle eesmärk on käivitada debatt.

Uuringus on läbivaks jooneks, kuidas pikemat aega kestev investeeringutest ajendatud majanduskasv võib Hiina majanduse tõsiselt tasakaalust välja luua ning millist riski see omab maailmamajandusele.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum