Koit Brinkmann • 19. detsember 2012 kell 3:18

Riigivara rentnikul paberid korrast ära

Vaivara ohtlike jäätmete keskuse väravad on kinni, sest rendihanke võitnud firmal puudub seal ohtlike jäätmete käitlemiseks litsents.

Sama ettevõte koos ühispakkujatega on kahel korral edutult vaidlustanud ka Eesti Energia Iru jäätmepõletusjaama ohtlike jäätmete alla kvalifitseeruva tuha transpordi ja käitlemise hanke.

Konkursi tulemusel asus oktoobri algusest Vaivara ohtlike jäätmete keskuses tegutsema OÜ Ekoservis Teenused. Paraku on keskuse väravad praegu kinni, sest ettevõttel pole ohtlike jäätmete käitlemise litsentsi Vaivaras tegutsemiseks. Seetõttu peatas keskkonnaamet 16. novembril osaliselt Ekoservis Teenused nimele vormistatud keskkonnakompleksloa kehtivuse.

Ekoservis Teenused juhatuse liige Leino Võeras rääkis, et neil ei saanudki litsentsi olla, kuna see on kohapõhine. "See asi on halvasti korraldatud. Ma peaksin rendilepingu sõlmimise järel hakkama litsentsi taotlema, aga selleks on mul vaja ka kõiki dokumente ja andmeid selle jäätmekäitluskoha kohta. Aga need on kuni rendilepingu lõppemiseni vana operaatori käes. Riik ei olnud võimeline mulle teist komplekti andma," kritiseeris ta.

Võeras oli varem kunagises prügifirmas MASP projektijuht. MASP sai aastaid tagasi kurikuulsaks, kui vedas Vaivara ja Pärnu ohtlike jäätmete kogumiskeskused täis ning nii need ohtlikud jäätmed sinna ka maha jäid. Riigil tuli nende likvideerimiseks kulutada tollal 12-13 miljonit krooni.

"Need jamad olid ikkagi MASPi omanike ja juhataja teema. Mul oli oma töö ja sellega ma ei tegelenud," distantseeris Võeras ennast nendest asjadest.

Vaivara ohtlike jäätmete keskust oli Ekoservis Teenustel vaja, et osaleda peatselt käivitatavas Iru prügipõletusjaamas tekkiva lendtuha transpordi ja käitlemise hankel.

Pikemalt loe jäätmeäris toimuvast tänasest Äripäevast.

Hetkel kuum