Koit Brinkmann • 8. veebruar 2012 kell 7:20

Kummaline haldamine

Keskkonnaministeerium venitab ohtlike jäätmete kogumiskeskuste rendilepingute konkursi välja kuulutamisega.

Keskkonnaministeeriumi valitsemisalas olevates Vaivara ja Lõuna-Eesti ohtlike jäätmete kogumiskeskustes lõpevad lähiajal seniste rentnikega lepingud, uusi konkursse pole aga välja kuulutatud ning rentnikega pole ühendustki võetud.Äripäeva andmetel võib konkursiga venitamise üheks põhjuseks olla soov asendada praegused kogumiskeskuste rentnikud uue firmaga ning venitamine on ministeeriumi tippjuhtide teadlik tegevus.

Rentnikud teadmatuses"Täielik teadmatus on tuleviku suhtes, meile pole seni mitte midagi teada antud," sõnas Tartus asuva Lõuna-Eesti ohtlike jäätmete kogumiskeskuse rentniku AS-i Epler & Lorenz juhataja Janis Lorenz. Nende rendileping lõpeb juba 23. veebruaril. Lorenzi arvates oleks riigivara valitsejal korrektne oma plaanidest rentnikule teada anda.Ka Vaivaras opereeriva AS-i EcoPro juhataja Neeme Reinap ei osanud tuleviku kohta midagi öelda. "Meie töö on takistatud, oleme praegu arvestanud, et paneme 15. märtsil uksed kinni," märkis ta.

Reinap saatis Keskkonnateabe keskusele kirja, milles kirjeldas, et rendilepingu lõppemine toob kaasa 15-le töötajatele koondamisteadete edastamise, kliendilepingute võimaliku lõpetamise, hoolduslepingute lõpetamise jms. dokumentide vormistamise. Samuti on juba pikemat aega häiritud jäätmete vastuvõtu korraldamine, et viia laoseis lepingu lõppedes nulli.

"Kui varasemates rendilepingutes oli objekti üleandmise aeg hiljemalt kolme kuu jooksul rendimenetluse tulemuse teada saamise kuupäevast, siis käesoleval juhul tuleb seda teha 16. märtsil, sõltumata sellest, millal lõpeb rendimenetlus, mida pole täna veel alustatudki," jätkas Reinap kirjas.Jaanuari keskel saadetud kirjale pole EcoPro seni vastust saanud.

Ministeerium lubab uut konkurssiKeskkonnaministeeriumi pressiesindaja kinnitusel on enampakkumise dokumendid võetud menetlusse ja uus konkurss kuulutatakse välja lähiajal.Kuigi konkursi ettevalmistamise eest vastutab Keskkonnateabe keskus, on mitme Äripäevalt anonüümsust palunud allika sõnul pidurdamise taga ministeerium ning seda kõrgel tasemel. Viidatakse 2009. aastal toimunud Tallinna ohtlike jäätmete kogumise keskuse enampakkumisele, kui ministeeriumi survel ja abiga võitis selle töötajateta ning ilma erilise kogemuseta firma.

Ministeeriumis tõmmati toona muudkui maha pakkujale esitatavaid tingimusi - ohtlike jäätmete käitlemise kogemus, väljaõppe saanud töötajad, äriplaan, investeeringute kava jms. Lõpuks kadus pakkumiskutsest ka kahe viimase aasta käibe nõue. Viieaastase lepingu sai Ohtlike Jäätmete ja Konsultatsiooni Büroo OÜ, mille nimi on praegu BAO Ohtlikud Jäätmed.

Kahtlustatakse kokkumängu Arvatakse, et ka nüüd mängitakse teisi keskusi samale firmale. "Me oleme igasugustest hangetest huvitatud ja kui see hange tuleb, siis tõenäoliselt ikka vaatame ja kui hammas peale hakkab, siis ka oma pakkumise teeme," ütles hiljuti BAO Ohtlikud Jäätmed juhatuse liikmeks saanud Sergei Leet.

75 protsenti BAO Ohtlikud Jäätmed kuulus läbi firmade mullu traagiliselt hukkunud Kert Keskkülale, ülejäänud osaluse omanikuks on Lätis registreeritud AS "BAO".Leet naeris jutu peale, et konkursse on pidurdatud tema juhitava firma osaniku pärimisvaidluste tõttu: "Küsige ministeeriumist, kas keegi teab seal Leeti, ma arvan, et ega väga ei teata."

Hetkel kuum