Sirje Rank • 12. detsember 2013 • 1 min
Jaga lugu:

Islandi suurpanga eksjuhid lähevad vangi

Islandi kohus mõistis 2008. a sügisel Islandit tabanud panganduskrahhis kokku varisenud Kaupthing panga eksjuhid vangi.

Endine tegevjuht Hreidar Mar Sigurdsson sai 5,5 aasta pikkuse vanglakaristuse ning endine nõukogu esimees Sigurdur Einarsson viis aastat vangistust, vahendas agentuur Bloomberg.

Need on Islandi ajaloos seni rängimad karistused finantskuritegude eest.

Panga Luksemburgi üksuse endine juht Magnus Gudmundsson ja panga teine suurim aktsionär Olafur Olafsson lähevad vangi kolmeks ja pooleks aastaks.

BBC andmeil süüdistati eksjuhte fakti varjamises, et Katari investor ostis pangas osaluse rahaga, mille pank ise illegaalselt selleks otstarbeks investorile laenas.

Vaid mõni nädal enne kollapsit teatas Kaupthing, et šeik Mohammed Bin Khalifa Bin Hamad al-Thani ostis pangas 5,1%  suuruse osaluse. Tehing oli mõeldud usalduse suurendamiseks vankuva panga vastu.

Enne kollapsit, mis tõi kaasa Islandi viimaste kümnendite rängima majanduskriisi, sundides maailma üht kõrgeima elatustasemega riiki IMFilt abi paluma, oli Kaupthing Islandi suurim pank.

Kaupthingi vastu on käimas veel teinegi, suurem kohtuasi, kus süüdistuseks on turumanipulatsioon. See peaks kohtusse jõudma jaanuari lõpus.

2008. a krahhis kukkusid kokku ka Glitnir Bank ja Landsbanki. Pärast pankade ülevõtmist oli Islandi valitsus sunnitud IMFilt paluma 4,6 miljardi dollari suurust abipaketti. Island väljus abipaketist 2011. a augustis.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt