Sirje Rank • 1. detsember 2013 kell 11:02

Island kirjutab osa eluasemelaene korstnasse

Islandi valitsus avalikustas plaani, kuidas kergendatakse elanike võlakoormat, et kiirendada majanduse toibumist 2008. aastal riiki tabanud pangandussüsteemi krahhist.

Kergenduse suurus on kokku 150 miljardit Islandi krooni ehk 1,25 miljardit dollarit, vahendas agentuur Bloomberg.

Sellest moodustavad 70 miljardit krooni laenude mahakandmine ning 80 miljardi ulatuses on kolme aasta jooksul kavandatud maksukergendused. Kogu paketi maht on 9% Islandi 14 miljardi dollari suurusest SKPst.

Paketi elluviimine ja rahastamine toimub rahandusministeeriumi vahendusel, teatas Islandi valitsus. Eraldi võlakergendusfondi ei looda.

Islandi Finantsteenuste Assotsiatsiooni hinnangul on Islandi pangad 2008. aastast laene maha kandnud 2 miljardi dollari väärtuses. Moodustades 14% SKPst on see kõrgeim näit maailmas. Peaminister Sigmundur David Gunnlaugsson võitis aprillis toimunud valimised lubadusega veelgi suuremast võlakergendusest.

Et mahakirjutamisi rahastada, maksustatakse finantsinstitutsioonid kõrgema maksuga. Maksustatakse ka krahhis kokku kukkunud pangad, mille tegevus on lõpetamisel.

Neljapäeval hoiatas OECD, et karmid meetmed läbi kukkunud pankade vastu tõstatavad küsimusi Islandi majanduse edasise käekäigu üle.

Valitsuse meetmed on suunatud majapidamistele, mis kannatasid inflatsiooni järsust tõusust 2008. a finantskrahhi järel. Islandi eluasemelaenud on reeglina  indekseeritud tarbijahindadega, mis toob kaasa laenukoorma kasvu kui inflatsioon kiireneb. Ajavahemikul 2008. a jaanuarist kuni 2010 a detsembrini kerkisid hinnad 37,3%.

Juuni lõpu seisuga ulatusid islandlaste indekseeritud kodulaenud 1,1 triljonile Islandi kroonile.

.

Hetkel kuum