31. jaanuar 2013 kell 16:22

Investeeringute puudus pärsib Vene majandust

Venemaa möödunud aasta majanduskasv jäi analüütikute ootustele alla, kasvades aeglaseimas tempos pärast 2009. aastat. Isegi kõrge nafta hind ei suutnud hüvitada miljardite eest kapitali väljavoolu ja nõrka investeerimist.

Venemaa majandus kasvas 2012. aastal 3,4%, mida on 0,9 protsendipunkti vähem võrreldes aasta varasemaga. Bloombergi küsitletud analüütikud ootasid majanduskasvuks 3,6% ning Venemaa majandusministeerium prognoosis 3,5% kasvu.

Kasvu aeglustumine tõenäoliselt pingestab suhteid keskpanga ja valitsuse vahel, sest president Vladimir Putini administratsioon survestab keskpankureid investeeringute julgustamiseks rahaliste stiimulite abil.

Jättes välja 2009. aasta 7,8% kukkumise, oli Venemaa möödunud aasta majanduskasv aeglaseim pärast majanduslangust 1998. aastal, kui valitsus kirjutas 40 miljardi dollari eest võlga korstnasse.

"Valitsuse poolt tuleb suurel hulgal survet, et sundida keskpanga intressimäärasid alandama," kommenteeris Moskva Nordea Banki vanemanalüütik Dmitri Savtšenko. "Me prognoosime, et inflatsioon tulevate kuude jooksul kukub ning keskpank saab aru, et nad peavad majandust toetama. Ettevõtted ootavad juba seda sammu," lisas analüütik.

Mure majanduse pärast on ka Vene aktsiatele oma jälje jätnud. Möödunud aastal tõusis MSCI Russia indeks 9,6%, jäädes alla MSCI Arenevate Turgude indeksi 15% tõusule.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum