Raivo Sormunen • 1 veebruar 2013

Andrus Ansip: euro on end Eestis õigustanud

Eesti otsus võtta kaks aastat tagasi kasutusele euro on end õigustanud, kuna nii eksport, välisinvesteeringud ja ettevõtte kasumid on üles hüpanud, ütles peaminister Andrus Ansip uudisteagentuurile Bloomberg antud intervjuus.

„Valuutariski puudumine on kindlasti aidanud ekspordimahte suurendada, kuna kaks kolmandikku ekspordist läheb ELi liikmesriikidesse ja vahet pole kas tegu on eurotsooni riikidega või mitte, tehingud viiakse läbi eurodes,“ märkis peaminister.

Ansipi sõnul võime olla tuleviku suhtes märksa optimistlikumad kui paljud teised Euroopa Liidu rahvad.

„Ehkki möödunud aasta eelarve võis olla pärast 2010. ja 2011. aasta ülejääki defitsiidis, jääb puudujääk kõvasti väiksemaks valitsuse möödunud aasta augustis antud prognoosist, milleks oli 1,2%/SKP-st,“ märkis Ansip ning lisas et ei välista ka seda, et 2012. aastal võis Eesti eelarve juba kolmandat aastat järjest olla ülejäägiga.

Eesti ekspordimaht tõusis 2012. aasta üheteistkümne kuuga 5,2%, välisinvesteeringud näitasid kolmandas kvartalis võrreldes aastatagusega 10% ning ettevõtete brutokasumid 14% kasvu.

Samuti vähenes 9,7%ni tööpuudus, kuid püsis siiski 4 protsendipunki kõrgemal kriisieelsest tasemest.

Ühest vähesest halvemaks muutnud näitajaks oli valitsussektori laenumahu kasv 6%-lt 9,6%ni SKPst. „Peamiselt oli selle põhjus Euroopa päästemehhanismis osalemine ja investeeringute kaasfinantseerimiseks võetud laen Euroopa Investeerimispangast,“ märkis Ansip.

Eurotsooni ühisraha euro tõusis täna keskpäeval 1,3675 dollarini ehk Ühendriikide valuuta vastu kõrgeima tasemeni pärast 2011. aasta novembrit.

Kell 16 liikus euro 1,3610 dollari tasemel.

 

Hetkel kuum