Sirje Rank • 23. veebruar 2013 kell 9:09

Dombrovskis: Läti täidab euroga liitumise tingimused

Läti täidab kõik tingimused, et tulevast aastast euro käibele võtta, ütles Läti peaminister Valdis Dombrovskis reedel Riias toimunud konverentsil.

Samal konverentsil märkis Läti rahandusminister Andris Vilks, et 4. märtsil teeb Läti valitsus otsuse Euroopa Liidult hinnangu küsimiseks Läti valmisolekule.

„Paistab, et nad on igati hakkamas,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Royal Bank of Scotlandi analüütik Mohammed Kazmi. „Inflatsioon on alanenud, eelarvedefitsiit on kokku tõmmatud, seotud kurss on vastu pidanud. Kõigi nende näitajate järgi paistab, et nad 2014. aastal euro saavad. See lisab investorite kindlustunnet.“

Läti 2018. aastal lunastamisele kuuluvate võlakirjade tootlus on alanenud aastataguselt 4,75 protsendilt 2,08%-le.

Euroopa Komisjoni värske prognoosi järgi aeglustub inflatsioon Lätis tänavu 1,9%-le. Majandus kasvab Lätis tänavu Balti riikidest kõige kiiremini 3,8%. Eelarvedefitsiit alaneb 1,1%-le SKPst.

Läti rahvas on aga ülekaalukalt euro käibelevõtu vastu. TNSi jaanuaris korraldatud küsitluse järgi oli eurole ülemineku vastaseid 63% (detsembris 66%) ja pooldajaid 33%. Küsimusele vastas 1012 inimest.

Hetkel kuum