Romet Kreek • 19. märts 2013 kell 12:07

Küpros teeb Venemaale peavalu

Euroala soov võtta Küprose hoiustajatelt osa raha riigi päästmiseks tõstis Venemaa kodumaiste võlakirjade tootlused. See ähvardab taas süüdata euroala võlakriisi, vahendab Bloomberg.

Eile kerkis Vene valitsuse rublavõlakirjade tootlus seitsmele protsendile, mis on kõrgeim tootlustase alates detsembrist.

President Vladimir Putin kritiseeris euroala rahandusministrite plaani maksustada Küprose hoiustajate raha, et panna nende õlgadele päästmise koormat, nimetades seda ohtlikuks. Reitinguagentuuri Moody’se prognoosi kohaselt riskib Venemaa ka ettevõtete ja eraisikute laenudega  Küprosel umbes 60 miljardi dollariga.

„Venemaal on ajalooliselt tugev finantsiline side Küprosega,“ ütles Union Investment Privatfondi fondijuht Sergei Dergatšev.

VTB pank on enim avatud Küprose riskile esimese järgu vene pankadest, kuna tal on Küprosel tütarpank, teatas eile UralSib.

„VTB-l on Küprosel 10 miljardit euro,“ ütles Valartis Asset Managementi fondijuht Tim McCarthy. „Raske on näha, kuidas seal valitsev olukord ei oleks negatiivne Venemaale ja tema pankadele.“

„Otsene löök Venemaale on väga talutav,“ ütles Renaissance Capitali analüütik Ivan Tšakarov. „Vaid siis, kui Küpros kehtestaks piirangud kapitali liikumisele, kannaks Venemaa kahju kuni 2% SKPst.“

„Küprose päästmisel võivad olla oluline mõju, kui see käivitab massiivse raha pagemise ja laiaulatusliku finantskriisi perifeeriamaade pankades,“ ütles UralSibi analüütik Konstantin Tšernjšev. „Nende maade inimesed võivad muretseda samalaadse hoiuste kaotuse pärast.“

„Venemaad mõjutavad tugevalt Küprose probleemid läbi väliskaubanduse, massiivse kapitali lahkumise ja finantssektori likviidsuspuuduse, kus isegi keskpangal on raske midagi teha,“ ütles ta.

Hetkel kuum