Romet Kreek • 19. märts 2013 kell 9:08

Küprose presidendi karmid õppetunnid

Vaid kolm nädalat tagasi Küprose presidendiks valitud Nicos Anastasiades reisis läinud neljapäeval oma Euroopa debüüdile Brüsselisse, kirjutab Reuters.

Tema kolleegid olid kõik piisavalt sõbralikud. Tunnid enne tema esimest Euroopa kohtumist kohtus ta Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli ja teiste uute kolleegidega šampusega vastuvõtul.

Vähem kui 48 tundi hiljem teatasid väsinud ametnikud lõpuks tehingust. Küpros pidi teatama, et pankades hoiustajatelt võetakse raha, iseäranis üllatavalt suur tasu väikestelt hoiustelt, mis pidanuks olema garanteeritud hoiuste kaitsega. Tulemus vihastas inimesi Küprose tänavatel, kus inimesed tühjendasid kiiresti pangaautomaate, et päästa oma sääste. Esmaspäeval liikusid kahtlused finantsturgudel, saates aktsiate hinnad langusesse Londonis, Frankfurdis ja Pariisis.

Vaid 0,2 protsenti Euroopa majandusest moodustav Küpros on nagu saba, mis liputab koera, kuid kasvatas väljavaadet, et ka säästjad teistes riikides asuvatest pankadest võivad rahaga putku pista.

Ühe insaideri sõnul, kes osales läbirääkimistel, oli Küprose väikehoiustajatele antav tugev löök tulem, mida keegi ei otsinud, kuid mida ka keegi ei vältinud.

Merkeli valitsus ja Euroopa Liidu ametnikud nõudsid, et hoiustajad peavad maksma. Anastasiades jäi kindlaks, et rikkamaid hoiustajaid ei tohi maksustada kõrgemalt kui kümne protsendiga. See tähendab, et Küprose väikesed hoiustajad peavad maksma kuni 6,75% hoiustest, mis sisuliselt võtab ära hoiustajatelt kaitse, et nende hoiused on kuni 100 000 euroni garanteeritud. Küprose opositsioon nimetas kokkulepet pangarööviks.

Anastasiadese valitsus nägi esmaspäeval vaeva, et leida uus valem, mis paneks suurema koorma rikkamatele tagamata hoiustajatele, et vältida täieulatusliku raha pagemist pankadest, kui need lõpuks tegevuseks avatakse. Samal ajal vahetasid Euroopa ja Küprose ametnikud omavahel süüdistus otsuse pärast, mis vähendab turvatunnet kogu kontinendi finantssüsteemi suhtes.

Kokkuleppele jõuti 12ndal tunnil. Kuigi euroala valitsusjuhid olid Brüsselis kogu ürituse ajal, jäeti otsused ajale, kui nad läksid reede õhtul koju. Rahandusministrid jäeti otsustama.

Hakatuseks näis, et Küprose delegatsioon ei saanud aru Merkeli ja teiste liidrite meelekindlusest sundides Küprose hoiustajaid maksma. Merkeli rahandusminister Wolfgang Schäuble läks Brüsseli väga tugeva mandaadiga Berliinist – kui hoiustajad ei päästa, päästepaketti ei tule, ütles üks valitsuse liige. See tähendab, et kui hoiustajatelt ei võeta osa raha ära, ei tule mingit kokkulepet ja Saksamaa ei osale Küprose päästepaketis.

Euroopa ametnikud määrasid, et 5,8 miljardit eurot peab võtma hoiustajatelt ning keeldusid taandumast. Mida nad ette ei otsustanud, oli see, kui palju peab tulema üle hoiusegarantiiga hoiustelt ja palju hoiusekaitse all olevatelt hoiustajatelt.Küpros oleks saanud täielikult kaitsta kõiki garanteeritud hoiuseid kuni 100 000 euroni ja oleks ikka saanud koguda 5,8 miljardit lüües hoiusegarantiita hoiustajaid, kes oleks kaotanud üle 15 protsendi hoiustatud summadest. Kolme allika sõnul töötasid Euroopa keskpanga nõukogu liige Jörg Asmussen ja euroala rahandusministrite esindaja Thomas Wieser juba välja sellise plaani, kus hoiusekaitseta hoiustajad pakemaid maksma enam kui 10%.

Anastasiadesele plaani esitades oli viimane vastu kõigele, mis nõudis 10% suuremat kaotust garanteerimata hoiustajatele. Kuna see tähendas, et garantiita hoiustelt saadakse vähem kui 3,8 miljardit eurot, pidi väikestelt hoiustajatelt tulema ülejäänud kaks miljardit eurot.

Toimusid pidevad läbirääkimised. Schäuble, Hollandi rahandusminister Jeroen Djisselbloem ja Euroopa keskpanga, IMFi ja Euroopa liidu esindajad katkestasid korduvalt arutelusid, et pidada eraviisiliselt läbirääkimisi Küprosega. Teised ministrid kondasid läbirääkimiste ajal koridorides ringi ja mängisid oma mobiiltelefonidega mänge.

Eurogrupi juht, Hollandi rahandusminister teatas, et ettepanek on - garanteerimata hoiustajad kaotavad 12,5% ja garanteeritud hoiustajad umbes 3,5%.

Anastasiades tormas raevunult kohtumiselt välja. Ta tuli tagasi alles siis, kui vanem läbirääkijad tuletasid talle meelde, kui ta nüüd minema jalutab, siis muutub nii Küpros kui tema pangad maksujõuetuteks.

Väsinud ametnikud läksid taas numbritesse. Et saada kaks miljardit eurot, pidid väikehoiustajad kaotama 6,75% hoiustest. Tehing oli koos.

Pressikonverentsil oli rahandusministritel nii häbi kokkuleppe üle, et nad ei maininud mitte ühtegi korda hoiuste maksustamist. Väsinud olemisega IMFI juht Christine Lagarde paistis olevat kaotanud ajataju ning ta soovis reporteritele head St. Patricu päeva päev enne seda püha. Ta ei rääkinud hoiustelt raha võtmisest, vaid ainult koorma jagamisest. Dijsselbloem mainis vaid mõningaid unikaalseid meetmeid. Kuid hoiustelt raha võtmise uudised olid juba majast väljas. Reporterite küsimuste peale vihastunud Dijsselbloem ütles, et me leiame, et see on õigustatud.

„Hoiuste garanteerimisest on täielikult üle astutud,“ ütles ühe euroala ametnik. „Hoiustajate raha võtmine ei ole enam hüpoteetiline. Küprose valitsus oli rohkem huvitatud oma pangandusmudeli kaitsmisest, mis on muutnud katastroofiliseks poliitiliseks veaks.“

 

 

 

 

 

Hetkel kuum