Rainer Saad • 20. märts 2013 kell 6:36

Küprose tulevik eurotsoonis ebaselge

Küprose parlament lükkas eile ülekaalukalt tagasi pangahoiuste maksu idee, mille käisid välja rahvusvahelised laenuandjad abipaketi saamise eeltingimusena.

36 liiget 56 kohalisest parlamendist hääletasid eelnõu vastu. 19 liiget jättis hääletamata ning ühte polnud kohal, kirjutas Reuters.

„Sellega asjad ei lõppe, vaid tuleb uus kõnelustelaine Berliini ja Moskva vahel,“ ütles JPMorgani analüütik Alex White.

Eelnõu tagasilükkamine võib teiste analüütikute sõnul tähendada ka seda, et Küpros avas ukse euroalast lahkumisele.

„Suutmatus maksueelnõud vastu võtta viib kahtlemata negatiivsete stsenaariumiteni ning on tõstatanud üles ka küsimuse Küprose liikmelisusest eurotsoonis,“ ütles BNP Paribas analüütik Vassili Serebriakov.

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles, et kahetseb Küprose parlamendi otsust ning saareriik peab maksejõuetuse vältimiseks kiiresti tegutsema.

Allikad ütlesid CNBCle, et Küprose rahandusminister Michael Sarris on teinud ettepaneku tagasi astuda, kuid Küprose president pole palvet rahuldanud.

„Halvim stsenaarium oleks see, kui Küpros võtaks raha Venemaalt ning lahkuks eurotsoonist ja Euroopa Liidust,“ ütles Wall Street Journalile Gain Capitali analüütik Kathleen Brooks.

Küprose poliitikutel jagus eurotsoonile ja IMFile kriitilisi sõnu.

„Praegusel hetkel te mõtlete, et parandate meie probleeme, kuid tegelikult te hävitate meie majandust,“ ütles Küprose Rohelise Partei juht Efi Xanthou Küprose pangad jäävad praeguste teadete järgi suletuks kuni neljapäevani.

Euro langes peale Küprose hääletustulemust dollari vastu nelja kuu madalaimale tasemele.

Hetkel kuum