26. mai 2013 kell 21:00

Edgar Savisaar, kuhu vabandustpalumine jäi?

Hiljuti sai lõpliku kohtulahenduse keskerakondlastest Tallinna linnaametnike räige korruptsiooniasi. Kuid linnajuhtide, eesotsas linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare keel vabandamiseks ei paindu, rääkimata poliitilise vastutuse võtmisest.

Aastaid pigistasid Ivo Parbus ja Elmar Sepp kinnisvaraarendajatelt raha keskerakondliku propagandamasina tööshoidmiseks ning oma elustiili katmiseks. Tallinna võimu juures, kus ilma Savisaare teadmata ei lenda ka kärbes, ei saanud selline korruptiivne tegevus käia ilma linnapea heakskiiduta. Viiteid selle kohta leiab kohtutoimikust, linnaplaneerimisameti ametnikud räägivad, kuidas Parbus põhjendas enda aktiivsust teatud asjade läbisurumisel abilinnapea või linnapea korraldustega. Samuti soovinud just linnapea Tallinna farmaatsiatehase detailplaneeringu lülitamist kõrghoonete teemaplaneeringusse. Teatavasti maksis farmaatsiatehas SA-le Jüri Vilmsi Sihtkapital 500 000 krooni reklaamide eest, mida ajalehtedes Kesknädal ja Vesti Dnja kunagi ei ilmunud.

Kahvel. Ehk sellepärast ongi Savisaar kahvlis, sest keeruline on vabandada alluvate tegevuse eest, millele oled ise rohelise tule andnud. Veelgi keerulisem on taunida alluvate korruptsiooni, kui sul endal on Šveitsis fond ning konto privaatpangas, mille rahaasjad on enam kui kahtlased.

Kui keskerakondlaste ainuvõimu all olevast Narvast on saanud poliitpättide kasvulava, siis sama peab kahjuks tõdema ka Tallinnas. Lisaks kriminaalkaristuse saanud tegelaste susserdamistele  jääb kohtutoimikust silma praeguste riigikogu liikmete Priit Toobali ja Lauri Laasi aktiivne sehkendamine kinnisvaraarendajatega.

Must raha. On sümptomaatiline, et erakondade musta raha kogujad kuuluvad tavaliselt korraga mitmesse linnale või riigile kuuluva ettevõtte nõukogusse. Nii oli Elmar Sepp 2007–2008 Eesti Posti, Tallina Vee, Tallinna Soojuse ning Tallinna Diagnostikakeskuse nõukogus. Ka Reformierakonna kilekotimees Kalev Lillo jõuab riigikogu liikme töö kõrval olla nii EASi, Tallinna Sadama kui ka Eesti Lootsi nõukogus.Eks lisab nõukogudesse kuulumine rahastajatega läbirääkimiseks kaalu ning annab võimaluse linna- ja riigiettevõtetes protsesse tagant lükata.

Kuniks meil on endiselt erakonnajuhte ja linnapäid, kes alluvate korruptiivse tegevuse pärast isegi ei vabanda, siis poliitpättide kasvulava tühjenemist karta ei ole. Erakondadel on alati raha vaja ning paistab, et ega suurt vahet pole, kellelt ja mismoodi see tuleb.  Ka auahneid ja eetikale sülitavaid parteilasi on nii oma võimu kindlustaval juhil alati võtta.

Hetkel kuum