Rainer Saad • 30. september 2013 kell 8:12

USA valitsuse tööseisak loob investoreile võimaluse?

Investorid on valmistunud tõenäosuseks, et USA valitsust tabab tööseisak. Paljude arvates saab see olema küll lühiajaline, aga kuidas reageerivad turud sellele?

USA valitsuse võimaliku tööseisaku taga on eelarvekulutused, mille osas on demokraatidel ja vabariiklastel eri nägemus. Senat on kiitnud heaks kava, millega rahastatakse valitsuse tööd kuni 15. novembrini, kuid parlamendikoja vabariiklased keelduvad eelnõud heaks kiitmast, kuna nõuavad kulukärpeid Obama tervishoiuseadusele. Pühapäevasel hääletusel paistis USA valitsuse tööseisak veel reaalsemana, kuna parlamendikojas hääletati 231-192 selle poolt, et lükata Obama tervishoiuseaduse (teatakse ka kui Obamacare) jõustumine aasta võrra edasi. 

Kui vabariiklased ja demokraadid ei jõua homseks kokkuleppele, tähendab see seisakut, kus 800 000 USA valitsuse töötajat peavad minema ajutisele puhkusele.

Enamus analüütikuid usuvad, et tööseisak saab teoks. IG turustrateeg Evan Lucas ütles CNBC-le, et investorid peaksid valmistuma finantsturgude „raevukaks reaktsiooniks“. „Viimastel kuudel on aktsiaid juhtinud pime optimism ning see muudab meid järgmise nelja nädala osas närviliseks. Kauplemine muutub kiiresti ja juhuti,“ ütles Lucas, kelle sõnul saavad tööseisakust kõige rohkem mõjutada USA börsid. Ta usub, et turukorrektsiooni pikkus sõltub sellest, kui kaua tööseisak kestab. „Kui tööseisak kestab ainult mõned päevad, saab mõju olema marginaalne, aga kui see on näiteks 21 päeva, siis ootab meid 5-7protsendiline korrektsioon.“

Teiste analüütikute sõnul võib tööseisak investoritele olla kui viimase minuti ostuvõimalus. „Valitsuse tööseisak võib kesta 1-2 päeva, kuid see elatakse üle. Lõigake sellest kasu, ostke agressiivselt,“ soovitas investeerimisfirma White Crane Group’i peaökonomist Cliff Bennett.

Hetkel kuum