Ave Lepik • 11. detsember 2013
Jaga lugu:

Riik: seadus soosib ettevõtete sõiduautosid eraisikute arvelt

Kaubandus-tööstuskoda eksib, väites, et kehtiv seadus juba lubab maha arvata vaid ettevõtluseks kasutatava auto sisendkäibemaksu, kinnitab rahandusministeerium oma pressoiteates.

Just ettevõtete sõiduautodele on käibemaksuseaduses seni tehtud erand  - sõiduauto ostmine, selle tarbeks soetatud kütus ja teised otseselt seotud kulud arvestatakse maha sõltumata nende ettevõtluses kasutamise osatähtsusest. Seega on käibemaksuseaduse paragrahv 29, lõige 4 järgi lubatud maha arvata kõik.

„Arusaadavalt võib firmade sõiduautode soodsama maksukäsitluse vähendamine ettevõtjatele olla ebamugav, kuid kriitikas ei tohi faktidest kaugele minna,“ märkis rahandusministeeriumi kantsler Veiko Tali. „Samas ei tasu unustada ka seda, et käibemaksu maha arvamise lubamise mõte on toetada ettevõtlust, mitte erasõite.“

Eelnõu eesmärk on saavutada õiglane tasakaal eraisikute ostetud sõiduautode firmaautode erasõitude maksustamisel. Praegu saab ettevõtja maha arvata ka erasõitudeks tehtud kulutused ning riik ei peaks seda maksumaksja kulul soosima.

Rahandusministeerium on analüüsinud kehtivat olukorda ja jõudnud järeldusele, et sõidupäevikut ei saa pidada usaldusväärseks tõendiks tehtud sõitude kohta, seega on tehtud ettepanek süsteemi muuta.

Loomulikult säilib ka peale seadusemuudatuse jõustumist ettevõtetel võimalus soetada nii kalleid autosid, kui soovitakse. See aga ei tähenda, et kallimad valikud peaks kinni maksma riik.

Koostöös Maksu- ja Tolliametiga on juba rakendatud mitmeid meetmeid maksupettuste vähendamiseks. Samas tuleb sellega jätkuvalt tegeleda. Näide kehtiva süsteemi ärakasutamisest on seegi, et igal sellisel äriühingul, millelt riigieelarvesse ei laeku tõenäoliselt suurt midagi, on keskmiselt 1,23 sõiduautot. Kehtiv liikluskindlustus viitab sellele, et neid sõiduautosid siiski kasutatakse. Nendega tegeleb maksuamet kindlasti eraldi, kuid nö elustiilifirmad pole muudatuse peamine sihtmärk.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum