Kuidas saada võlast vabaks?

11. veebruar 2014, 00:00

Võib juhtuda, et kulud hakkavad tulusid ületama ja selleks, et ots otsaga kokku tulla, on vaja võtta laenu. Paraku on aga võlg võõra oma.

Selleks, et võlgu vältida või neid oluliselt vähendada, tasub eeskuju võtta nendest, kellel võlgu pole. Olgu selleks siis sõber, pereliige või kolleeg – tegelikult see polegi oluline, kes ta on, tähtis on see, et neil kõigil on ühiseid omadusi, mis on aidanud võlgadest kas vabaks saada või elada võlavaba elu.

Järgnevad kümme ühist omadust on neil inimestel, kes on suutnud kas võlgadest vabaks saada või elada üldsegi võlavabalt.

 

Tasub teada

 • 10 hoiakut ja omadust, mis lubavad elada võlgadeta

1. Pööra tähelepanu üksik­asjadele. Tasub hoida silma peal kõigel, millele iga kuu raha läheb. Näiteks võib juhtuda, et mõni kliendi­kaart võtab automaatselt iga kuu teie kontolt teie teadmata raha. Ka tasuks luubi alla võtta kulutused, sest kui kulud kipuvad ületama tulusid, tuleb oma raamatupidamine üle vaadata. Teinekord võib eelarve tasakaalustamist aidata ka väikeste üksikasjade muutmine. Kui elatakse üle oma võimete, on oluline alustada eelarve ülevaatamist juba täna.

2. Olge ise asjadega kursis. Kui soovite saavutada kontrolli oma rahaasjade üle, tuleb olla teadlik sellest, mis teie rahaga võib tulevikus juhtuda, kuna vaid siis saate end kindlamalt tunda. Inimesed, kes elavad võlavabalt, teevad ise selles küsimuses kodutöö ära.

3. Teeskle, et teenid vähem. Isegi sügaval võlgades olles saab oma olukorda muuta sellega, kui mõelda rahast pisut teistmoodi. Näiteks kujutage ette, et teenite praegusest 10%, 25% või lausa 50% vähem. Tehke endale selle järgi eelarve. Alguses ei pruugi see kerge olla, aga kui saate harjumustest võitu, jääb teil iga kuu raha rohkem säästmiseks järele. See aitab teil maksta kas vanu võlgu, säästa pensioniks, mõneks suuremaks ostuks või siis panna raha kõrvale lihtsalt mõneks hädaolukorraks. Selline käitumine aitab luua finants­vabadust ja rohkem võimalusi tulevikuks.

4. Mõtle tulevikule, planeeri. On ju tore minna palgapäeval kohe poodi suuremaid oste tegema, aga enne seda tasuks oste planeerida. Ära mine kohe esimesse ettejuhtuvasse poodi, vaid vaata erinevaid pakkumisi. Internet võib siin olla suureks abiks. Teinekord võib internetist ostes säästa kuni pool kauba hinnast. Lisaks aitab planeerimine jõuda ka paremale selgusele, kas ja miks üht või teist toodet üldse vaja on.

5. Ära karda nõu küsida. Ärge kartke küsida nõu inimestelt, kes on suutnud osta endale uue auto ilma võlgu võtmata või säästa suurema summa raha. Kindlasti on neil häid ideid.

6. Säästa. Need, kes peavad iga kuu maksma laene või liisinguid, teavad, et raha peab tagasimaksmise kuupäeval kindlasti kontol olema. Muidu võib pank ühendust võtta ja küsida, kuhu raha jäi. Aga kuidas oleks, kui suhtuda oma säästmise kontosse sama tõsiselt nagu liisingu tagasimaksmisesse? Kanda säästmiskontole iga kuu mingi summa, nii et mõne aja jooksul koguneb sinna juba suurem summa. Selline sammhaaval kogumine aitab tulevikus rohkem rahalist vabadust saavutada.

7. Loo endale eesmärgid. Lihtsam on säästa, kui teate, milliste eesmärkide poole püüdlete. Näiteks kui tõesti tahate endale osta uut arvutit või sõita puhkuseks soojale maale, on juba eesmärk olemas. See aitab sisse­tulekut paremini planeerida. 

8. Ära karda öelda EI. Väikesed igapäevased kulutused võivad olla märkamatud, aga kui liita kuu jooksul kokku kõik õhtusöögid, lõunasöögid ja väljas käimised, võivad kulud paisuda väga suureks. Võlast vabad inimesed ei karda öelda “ei” õhtusöögile sõpradega või lõunasöögile kolleegidega. Toredaks aja veetmiseks ei pea alati raha kulutama, kohtumiseks võib valida ka jalutuskäigu pargis. Koosviibimine ei pea olema alati kallis ja kulukas.

9. Sularahaga arveldamine võib muuta arusaamist rahast. Ükskõik, kui suur ost pangakaardiga teha, läheb kaart alati rahakotti tagasi. Sularahaga nii pole, sest kui ost on tehtud, on ka raha läinud. See võib muuta teie arvamust raha väärtusest, sest kui see on rahakotist läinud, siis enam seda pole.

10. Hinda kogemusi rohkem kui asju. Võlast vabad inimesed ei keskendu asjadele, vaid hindavad eelkõige kogemusi. Sõprade ja perega koos viibitud aeg on hinnaline, aga kas õhtuti töötamine selle nimel, et nädalavahetusel perega kallisse restorani  minna, on ikka seda väärt? Selle asemel võiks ju õhtuse töö ära jätta ja süüa perega hoopis kodus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  10. February 2014, 19:02
  Otsi:

  Ava täpsem otsing