Sirje Rank • 19. märts 2014 kell 14:29

Saksa kohus mõistis ESMi õigeks

Sel nädalal said läbi euroala alalise päästemehhanismi (ESM) vintsutused Saksamaa konstitutsioonikohtus.

Kohus kinnitas teisipäeval oma 2012. a langetatud esialgse otsuse, et ESM ei riku Saksamaa parlamendi õigusi eelarve üle otsustada.

Kohtu otsus kõrvaldas eksistentsiaalse ohu ESMi kohalt, mis sõltub suuresti euroala suurima, mõjusaima ja ühes paremas seisus majandusruumi toetusest, kirjutas Wall Street Journal.

ESMi juht Klaus Regling ütles, et otsus oli hea nii Euroopa kui Saksamaa jaoks.

Berliini mõttekoja DIW president Marcel Fratzscher kommenteeris, et kohtu teisipäeval langetatud otsus oli oluline signaal, et eurokriisiga toimetulekuks loodud instrumendid olid kindlal juriidilisel alusel. "See toetab Euroopa päästefondi, mis on oluline Euroopa ohutussüsteem. Kokkuvõttes aitab see kaitsta ka Saksamaa ettevõtete ja maksumaksjate huve."

Euroala kriisi ajal loodud fond ja selle eelkäija EFSF on andud abilaene Kreekale, Iirimaale, Portugalile, Hispaaniale ja Küprosele, seades laenu tingimuseks struktuursed reformid.

Kohus ei kinnitanud mitte üksnes seda seda, et 500 mld euro suurune fond ei ole vastuolus Saksamaa konstitutsiooniga, vaid avas ühtlasi võimaluse, et tulevikus võib Saksamaa parlament heaks kiita ka fondi kapitali suurendamise.

Hetkel kuum