Sirje Rank • 20. märts 2014 kell 9:53

Milliseid sanktsioone võib Ülemkogu otsustada?

Euroopa Liidu valitsusjuhid arutavad Ukraina teemat täna õhtul ühise õhtusöögi vormis.

Ajaleht Financial Times kirjutab diplomaatilistele allikatele viidates, et osalevad vaid valitsusjuhid, abisid läbirääkimiste juurde ei lubata. Niisamuti tuleb maha jätta telefonid ja muud elektroonilised seadmed. Teema on sedavõrd delikaatne.

Üldine hoiak tippkohtumise eel on, et sanktsioonide kolmandat etappi - ulatuslikke finants- ja majandussanktsioone täna veel ei otsustata.

Teatavasti kehtestas Euroopa Liit märtsi algul Ukrainale keskendunud erakorralisel tippkohtumisel sanktsioonid Venemaale kolmes etapis. Viivitamatult peatati kõnelused viisalihtsustuse ja ELi-Venemaa partnerlusleppe üle, teise etapina käivitusid sellest nädalast sanktsioonid 21 isiku suhtes, kellele kehtestati viisakeeld ja kelle varad külmutati. Täna arutatakse tõenäoliselt uute nimede lisamist sanktsioneeritavate nimekirja.

Majandussanktsioonide kehtestamist hoiab tagasi suur negatiivne mõju ka Euroopale endale. Financial Times eeldab, et selles osas võivad valitsusjuhid anda Euroopa Komisjonile ülesande koostada võimalike mõjude kohta täpsem ülevaade.

Samuti võidakse täna arutleda selle üle, milliseks peab kujunema olukord Ukrainas, et majandussanktsioonid siiski käiku läheks. Selles ollakse lehe andmeil ühte meelt, et ohvreid tuleb tuua kõigil.

Kohtumist ette valmistanud kõrgemate ametnike nõupidamisel Ülemkogu eel agentuuri Bloomberg andmeil üksmeelele veel ei jõutud.

"28 liikmesriigi seisukohtades on väga suured erinevused," ütles eile Luksemburgi peaminister Xavier Bettel. "Riigid on väga erinevatel positsioonidel," jätkas ta, lisades, et Venemaa ei ole veel ületanud punast joont, mis eeldaks karmimaid sanktsioone.

"Dialoogikanalid tuleb lahti hoida," ütles Itaalia peaminister Matteo Renzi eile Itaalia parlamendis. "Itaalia tahab lahendust, mis ei vii meid tagasi raudse eesriide aegadesse."

Sanktsioonide kehtestamiseks on vaja kõigi riikide nõusolekut.

Küprose välisminister Ioannis Kasoulides ütles teisipäeval raadiointervjuus, et Küpros ei toeta täiendavaid sanktsioone. Suhted teiste ELi riikidega on piredad euroala abipaketi karmide tingimuste pärast - Venemaa investeeringud ja raha on Küprose majanduse toibumise jaoks väga olulised. Mullu kahanes saareriigi SKP 6%.

Tšehhi peaminister Bohuslav Sobotka ütles eile parlamendi liikmetele, et majandussanktsioonide kehtestamine tänasel Ülemkogul ei ole kuigi realistlik ootus.

Nii on eelkõige oodata täiendust sanktsioneeritavate nimekirjale, kus praegu veel Venemaa presidendi Vladimir Putini lähemaid liitlasi ei ole.

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles täna enne Brüsselisse lendu Saksamaa parlamendis, et EL täiendab sanktsioneeritavate nimekirja ning teeb ettevalmistusi ka sanktsioonide kolmanda etapi, ehk siis majandussanktsioopnide käivitamiseks.

"Euroopa Liidu tippkohtumine täna ja homme annab selge märgi, et oleme igal hetkel valmis kehtestama kolmanda etapi sanktsioonid, kui olukord halveneb," vahendas teda Financial Times, lisades, et Saksa ametnike sõnul tähendaks see sissetungi Ukraina lõuna ja idaossa.

"Sellisel juhul järgneksid kahtlemata majandussanktsioonid," ütles Merkel.

Krimmi ja Sevastopoli Venemaaga liitmine peaks Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul aga selle nädalaga juriidiliselt ühele poole saama.

Hetkel kuum