Sirje Rank • 24. märts 2014 kell 20:58

G7 ähvardab Venemaad uute sanktsioonidega

Esmaspäeval Haagis kohtunud maailma juhtivad tööstusriigid ähvardasid Moskvat uute sanktsioonidega, et peatada Krimmi annekteerimise järel Venemaa veelgi ulatuslikum sissetung Ukrainasse.

Ühtlasi teatati, et boikoteeritakse juunis Sotšis toimuma pidanud G8 riikide tippkohtumist, mida võõrustanuks Venemaa.

Selle asemel kohtuvad G7 riigid juunis Brüsselis ilma Venemaata ,vahendas agentuur Bloomberg.

"Oleme valmis meetmeid tugevdama, sealhulgas rakendama koordineeritud sanktsioone sektorite vastu, millel on järjest tuntavam mõju Venemaa majandusele, kui Venemaa jätkab pingete üleskruvimist," teatas G7 oma avalduses.

"Oleme üksmeelselt valmis Venemaa senise tegevuse eest maksma panema," ütles USA president Barack Obama.

G7, mis ühendab USA-d, Saksamaad, Suurbritanniat, Prantsusmaad, Itaaliat , Kanadat ja Jaapanit, pöördus tagasi oma külma sõja aegse formaadi juurde, peatades 1998. a tehtud otsuse kaasata ka Venemaa.

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles, et G8 kohtumise korraldamiseks ei ole praegu poliitilist keskkonda.

"See on Venemaa, kel tuleb kurssi muuta," ütles Suurbritannia peaminister David Cameron.

USA on kehtestanud sanktsioonid 31 isiku suhtes Venemaal ja Ukrainas, kelle hulgas on mitmeid president Vladmir Putini lähikondseid ning Bank Rossija. ELi mustas nimekirjas on 51 isikut.

"Praegused sanktsioonid on veel liiga tagasihoidlikud, et olulist mõju avaldada, kuid see ei ole juhuslik, see on taotluslik," ütles Bloombergile Euroopa rahvusvahelise poliitika ja majandusuuringute keskuse juht Fredrik Erixon. "ELi ja USA käes on massihävitusrelvad, kui rääkida Venemaa majandusest. USA ja EL visandavad järgmisi sanktsioone, mis karmistuvad sammhaaval, kui Venemaa käitumist ei muuda."

Putin saatis Haagi välisminister Sergei Lavrovi, kes ütles, et Venemaa ei hoia G8 formaadist kramplikult kinni. Globaalsete teemade arutamiseks on G20 sobivam formaat.

Hetkel kuum