Sirje Rank • 21. märts 2014 kell 8:20

Sanktsioon peletab Rossija pangast

Visa ja MasterCard peatasid Rossija panga klientide maksete töötlemise, kui USA eile panga suhtes sanktsioonid kehtestas, survestamaks Venemaad Ukrainas tagasi tõmbuma.

Maksete töötlemine peatati ilma igasuguse etteteatamiseta, teatas pank oma veebilehe vahendusel.

See on signaaliks ja hoiatuseks, mis võib ka teisi panku ees oodata, kui sanktsioone lisanduma peaks.

"See (sanktsioonid - toim.) muudab Rossija panga radioaktiivseks," ütles ajalehele Wall Street Journal USA Kongressi sanktsioonide osas nõustava analüüsifirma Foundation for Defense of Democracies tegevjuht Mark Dubowitz.

Rossija pank on Venemaa suuruselt 17. pank, mille varade maht on ca 10 miljardit dollarit. Panga asutasid 1990. a Juri Kovaltšuk, Vladimir Jakunin ja Andrei Fursenko, kes on kõik USA poolt sanktsioneeritavate isikute nimekirjas. Kovaltšukile kuulub pangast 38%.

"Rossija pank on Venemaa Föderatsiooni kõrgete ametnike ihupank," märkis USA rahandusministeerium. "Aktsionäride seas on Putini siseringi liikmed."

Rossija pank kontrollib Venemaa üht suurimat kindlustuskomapniid OAO Sogaz Insurance Group ning sel on osalus National Media Groupis, millele kuuluvad mitmed meediakanalid ja ka ajaleht Izvestia. Mullu omandas Rossia pank koos partneritega, kelle seas oli ka mniljardär Aleksei Mordašov, 50% Tele 2-s.

USA rahandusministeeriumi teatel on pangal arvukad korrespondentsidemed pankadega USAs, Euroopas ja mujal.

Sanktsioonid keelavad USA firmadel ja üksikisikutel pangaga ärisuhetes olla.

"Rossija panga juhtkond rakendab kõiki vajalikke juriidilisi meetmeid, et kaitsta panga ja selle kjlientide õigusi ja seaduslikke huve," teatas pank täna tehtud avalduses.

Putin teatas täna, et seni pole tal Rossija pangas kontot olnud, kuid nüüd plaanib ta selle avada, vahendas Venemaa uudistekanal Interfax.

Anonüümseks jääda soovinud USA ametnik selgitas ajakirjanikele, et sanktsioonid takistavad isikutele juurdepääsu USA finantsteenustele ning dollaritehingute tegemine on raske, vahendas agentuur Bloomberg. Ka Rossija pank ei saa dollaritehinguid teha.

"See on neile väga keeruline olukord, kui nad dollaritele juurdepääsu ei ole," kommenteeris Bloombergile Renaissance Capitali Venemaa peaökonomist Oleg Kuzmin. "Varade poolest on tegemist suure pangaga, kuid see ei ole kuigi ulatuslikult finantssüsteemi integreeritud, kui lähtuda ettevõtete kontode arvust ja majapidamiste hoiustest."

Venemaa keskpank teatas, et Rossija pank täidab oma kohustusi ja et vajadusel on keskpank valmis panka toetama.

Hetkel kuum