Ken Rohelaan • 4 aprill 2014

Ragn-Sells: riik viskab raha ahju

Ragn-Sellsi juhatuse esimees Rain Vääna ei pea normaalseks Eesti Energiale riigitoetuse maksmist, sest see moonutab turgu ning kahjustab tarbijate ja maksumaksjate huve.

Vääna teatas pressiteate vahendusel, et riik ei tohi anda kellelegi dotatsiooni selleks, et riigi kasum paisuks.

"Praegu Eesti Energia aga just selleks riigilt raha saab – 50 miljonit eurot on kolossaalne summa. Ahju visatud raha," lisas Vääna. Tema sõnul peavad kõik inimesed ja organisatsioonid Eestis juhtima tähelepanu Eesti riigijuhtimise kohtadele, mis ei ole kodanikkonna ühishuvides.

Äripäev kirjutas, et Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koalitsioonilepingusse jõudis Rainer Vakra eestvedamisel punkt, mille tulemusena võib tõusta prügiveo hind ja langeda Eesti Energia väärtus 50 miljonit eurot.

Ragn-Sellsi hinnangul peabki riik toetama lapsi, nagu koalitsioonilepe ette näeb, mitte äriettevõtteid. Iseäranis sellised, mis kuuluvad riigile endale.

Ragn-Sellsi ärijuhi Agu Remmelga sõnul ei ole ettevõtte ärihuvides mitte Eesti Energialt turgu moonutava ja maksumaksjate huve kahjustava toetuse ära võtmine, vaid aus konkurents. Ta lisas, et erakordselt absurdne on olukord veel seetõttu, et Eesti Energia toob Eestisse soomlaste ja inglaste jäätmeid, et neid dotatsiooniga põletada. "Miks eestimaalased peavad kinni maksma soomlaste ja inglaste prügi põletamise? Ükskõik, kas inimene on Eesti Energia klient või mitte, näete oma elektriarvel taastuvenergia tasusid, millest osa, täpsemalt kuni neli miljonit, läheb Eesti Energiale prügipõletamise eest," ütles Remmelg.

Remmelga sõnul on Eesti Energia väide jäätmekäitlushindade kallinemisest toetuste kadumisel väär. Tema sõnul määrab hinna turg, tuues näitena Põhja-Tallinna jäätmete käitlemise hankel pakutud dumpinghinna 16,99 eurot/tonn, mis on üle kahe korra odavam kui tänane turuhind. "Väited, nagu toetuse ära võtmine vähendaks ettevõtte turuväärtust, on veelgi kummalisemad. Sellisel juhul võiks kõik Eesti eraettevõtted nõuda riigilt 50 miljoni euro suurust toetust, et nende firma turuväärtus kasvaks. Kellelegi teisele sellist “dopingusüsti” pakutud ei ole," lisas Remmelg.

Jäätmekäitlusettevõte Ragn-Sells AS on Rootsi perefirma Ragn-Sells Företagen AB tütarettevõte Eestis. Ragn-Sells on spetsialiseerunud erinevate jäätmekäitlusalaste teenuste osutamisele Eestis. Ettevõttes töötab 270 inimest.

Hetkel kuum