Kohus: vahistatul oli kongis kitsas

Piret Reiljan 17. aprill 2014, 14:09

Ulatusliku maksupettuse uurimise tõttu 2012. aasta sügisel vahistatud Marko Kalev kaebas Tallinna Vangla õigusvastase tegevuse pärast kohtusse ja Tallinna halduskohus rahuldas tema kaebuse osaliselt.

Umbes viis kuud Tallinna vanglas istunud Kalev esitas kohtule nõude talle väidetavalt tekitatud 89 400 euro suuruse mittevaralise ning 6,6 miljoni euro suuruse varalise kahju osas. Varalist nõuet kohus ei rahuldanud, küll aga tuvastati kohtuotsusega vangla tegevuse õigusvastasus.

Halduskohus rahuldas eilse otsusega kaebuse osaliselt ja tuvastas, et vangla tegevus, mis seisnes Kalevi paigutamises kambritesse, mille põrandapindala, sh kambri sisustuse ja WC alla jääv põrandapind, oli väiksem kui kolm ruutmeetrit iga kambris kinni peetud isiku kohta, pole seaduspärane. Selline olukord oli otsuse kohaselt vastuolus põhiseadusega ning Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsioonist tuleneva inimväärikust alandava kohtlemise keeluga.

Samas leidis kohus, et varalise kahju tekkimine on tõendamata ning vastavas osas tuleb nõue täielikult rahuldamata jätta. Kaebajale osaks langenud kohtlemine ei saanud talle põhjustada selliseid kannatusi, mis õigustaksid rahalise hüvitise väljamõistmist ning kaebaja õiguste kaitseks on piisav, kui kohtuotsusega tuvastada vangla tegevuse õigusvastasus, otsustas kohus.

Tegemist on jõustumata kohtuotsusega, mille võib edasi kaevata hiljemalt 16. mail ehk kuu aja jooksul.

Marko Kalev viibis 2012. aasta lõpus ja 2013. aasta alguses kokku 156 päeva vahistatuna Tallinna Vanglas. Kohtuotsuses on kirjas, et Kalevi hinnangul hoiti teda ülerahvastatud kambrites ebainimlikes tingimustes, samuti ei võimaldatud tal soovitud määral tutvuda õigusaktidega, millega põhistati talle nii mittevaralist ehk moraalset kui ka varalist kahju. Kaebuse kohaselt tekkis varaline kahju seoses sellega, et Kalevil ei olnud võimalik tõhusalt osaleda ja oma huve kaitsta erinevates tema poolt juhitud äriühingutega seotud kohtumenetlustes.

Vaata videot, mille Äripäev tegi pärast Kalevi vahistamist 2012. aasta oktoobris: "VIDEO: rõõmus vahialune".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2014, 11:10
Otsi:

Ava täpsem otsing