Mari Mets • 21. mai 2014 kell 13:24

Haamer: seadust tuleb petturite peal testida

Pettuse vastu peab võitlema, aga nn 1000euroste arvete seadus tuleks enne maksudest kõrvale hiilivate petturite peal läbi katsetada, mitte karistada lisakoormusega ausaid ettevõtjaid, ütles Canoni tooteid maale toova Overalli nõukogu esimees Andres Haamer.

Eile kuulutas president Toomas Hendrik Ilves välja käibemaksuseaduse muutmise seaduse, mille järgi peavad kõik ettevõtted alates 1. novembrist enam kui 1000eurosed tehingud käibemaksu deklaratsiooni lisas deklareerima. Ettevõtjates on tekitanud pahameelt kohustusega kaasnev lisatöö ja –kulutused.

„Praegu tehakse selline käik, et need firmad, kes maksavad tegelikult käibemaksu ja lasevad kõik oma arved ausalt läbi, peavad hakkama tegema lisatööd ja –kulutusi. Neil pole kunagi probleemi, et nad tahaksid millestki kõrvale hiilida, aga lisakoormust tekitatakse just nende firmadele. See kõik peaks olema läbi katsetatud nende väidetava 5800 maksupetturi peal, et näha, kas see töötab ja millised on defektid. Kui vastulööke ei teki, siis tehku, mis tahavad. Aga sellisel kujul praegu kõiki firmasid sunniviisiliselt lisakuludega karistama hakata, sundida neid aasta keskel oma tööplaane muutma, ei ole küll mõtet,“ sõnas Haamer.

Kui maksudest kõrvale hiilijad välja selgitatakse ja kogu riigieelarve süsteem paraneb ning sellest saadakse rohkem raha, ning petturid lähevad pankrotti ja likvideeritakse, siis pole Haamril uue seaduse vastu midagi. Kuid ta ütleb, et konkurents saab aus olla ainult siis, kui kõik täidavad seni kehtinud reegleid, selle tagamiseks ei pea ausaid karistama. „Ma ei ütle mitte penni eestki, et see seadus on üldiselt üdini halb, aga ausa ettevõtja suhtes on see praegu vaenulik, kui poole aasta pealt sellised uued seadused tehakse,“ ütles ta.

Haamer nõustub kaubandus-tööstuskoja peadirektori Mait Paltsi ettepanekuga, et ettevõtjad võiksid nõuda maksuametilt ajapikendust seaduse kehtima hakkamiseks. „Seaduses pole kirjas, kuidas kompenseeritakse ettevõttele see, kui teda süüdistatakse alusetult võimalike tekkivate vigade eest. Raamatupidamistarkvarad on erinevad, kui mitmekümned tuhanded arved peaksid hakkama sealt läbi käima ning peaks tekkima mingi tõrge elektroonikas või serverites ja siis hakatakse nõudma vastutust millegi eest, mis pole ettevõtte süü, vaid serveri või tarkvara süü ning keegi on saanud seetõttu vale informatsiooni või sellest üldse ilma jäänud, siis pole lahendust, kuidas tagada sellises olukorras õiglus," selgitas Haamer.

Kalkulatsioone töö ning kulude suurenemisest pole Haamer veel teinud, sest on lootnud, et terve mõistus võidab. „Kui nii otsustatakse ja seadus võetakse vastu, siis me ei saa sinna ju midagi teha, seadust tuleb täita. Aga mõru maitse jääb igatahes suhu,“ lisas ta.

Hetkel kuum