Koit Brinkmann • 30. mai 2014 kell 10:43

Venemaa suurim mobiilimängude arendaja kolib Leedusse

Üle 100 miljoni dollarilise aastakäibega Venemaa suurim mobiilimängude arendaja Game Insight teatas, et kolib ettevõtte peakontori Moskvast Vilniusse.

Nelja aasta eest Game Insighti asutanud Alisa Chumachenko rääkis Venemaa majanduslehele Vedomosti kolimise põhjustest. „Meie äris on hästi tähtsad omavahelised suhted rakenduste platvormide valdajatega – Apple, Google, Facebook, Amazon jt, seega just isiklikud kontaktid ja kohtumised – see on terve probleemikogum: pidevalt saata inimesi Moskvast komandeeringusse Londonisse, Dublinisse ja Luksemburgi, kus asuvad nende suurkorporatsioonide Euroopa peakontorid.“ Chumachenko sõnul on Vilniusest Lääne-Euroopasse lihtsam jõuda. Samuti vastupidi, ka platvormide esindajatel on ettevõtte kontorisse läbirääkimistele või konverentsidele lihtsam jõuda.

Leedu eelistena lisas ta veel, et Vilniuses on Moskvaga võrreldes palgad keskmiselt kaks korda madalamad, samuti on palju kergem leida mitut võõrkeelt valdavaid spetsialiste. Ka on Vilnius Venemaa pealinnaga võrreldes palju mugavam ja ökoloogiliselt puhtam.

Ainsa miinusena märkis Chumachenko kõrgemaid makse Leedus, kuid see vahe ei ole ka nii suur, kui ajada Venemaal täiesti puhast äri.

Kuna Game Insighti käibest moodustab Venemaa osa kõigest 10 protsenti, siis ollakse juba ammu globaalne ettevõte.

„Potentsiaalsete investorite, fondide jaoks on peakontor Moskvas seotud suurte riskidega. Sildi „Venemaa“ tõttu kaotame kahjuks tõsiselt Game Insighti väärtust,“ rääkis Chumachenko.

Ettevõttes töötab praegu üle 900 inimese, enamus neist Venemaal. Moskva peakontoris on ametis 250 töötajat. Kui paljud neist lõpuks Vilniusesse kolivad, ei osanud Chumachenko veel öelda. Peakontori kolimiseks on arvestatud üks-kaks aastat. Selle aasta lõpuks on Vilniuses tööl 50 inimest, ettevõtte juhtkond ning platvormidega koostöö eest vastutavad töötajad.

Game Insighti omanikeks on Chumachenko kõrval Igor Matsanyuki investeerimisettevõte IMI.VC ning veel mõned eraisikud. Ettevõtte arendatud mänge kasutab üle maailma 250 miljonit inimest ning mullune käive ületas 100 miljonit dollarit.

Game Insight ei ole ainuke peakontori Euroopa Liitu kolimisest teatanud IT-ettevõte. Valgevenest kolis Küprosele ning noteeris ettevõtte aktsiad kohalikul börsil maailma üks suurimaid free-to-play mudelile mängude väljatöötajaid Wargaming.

Hiljuti teatas ka Luxoft, et viib 500 kogenenumat töötajat Venemaalt ja Ukrainast ettevõtte Ida-Euroopa kontoritesse. Põhjused on poliitilised, sest Loxofti kliendid, suured rahvusvahelised korporatsioonid, on sündmuste tõttu Ukrainas ja ka Venemaa-vastaste sanktsioonide pärast ärevuses ning see on ettevõttele äririsk.

Hetkel kuum