Saladusliku Vene pere raha Eestis

Eliisa Matsalu, Kristi Malmberg 27. juuni 2014, 10:07

Skandaalset Gildi riskifondi päästa üritanud Tõnu Pekk ja Venemaal silmapaistvat karjääri teinud kunagine Hansapanga osakonnajuht Indrek Gusev on loonud salapärase ettevõtte.

Ettevõte kannab nime OÜ SAGA Family Office, kusjuures asutamisel eelmise aasta lõpus oli tegemist Karu Capital OÜga. Ettevõtte nõukogu liikme Gusevi sõnul paigutatakse saladuseks jäänud Vene pere vara üle kogu maailma. Lisaks Pekile ja Gusevile on ettevõtte omanike hulgas Peki äripartner Henrik Karmo, Gildiga seotud ja LHV Panga asutajate hulgas olnud Taavi Lepmets ning advokaadibüroo Borenius endine partner Priit Pahapill.

Äripäeva allikate sõnu on SAGA Family Office'i kliendid rahakad ja lugupeetud isikud, kes on seotud transiidivaldkonnaga. Tegemist olevat Gusevi Venemaal loodud kontaktide tulemusega. Gusev ise aga ettevõtte klientidest ja nende investeeringutest täpsemalt ei räägi. "See ei peaks teile huvi pakkuma. See ei puuduta Eestit," ütles ta, ent lisas, et varade paigutus on mitmekesine.

Vastustega tagasihoidlikuks jäi ka SAGA juht Pekk, kes märkis, et sarnaselt paljudele teistele family office'itele ei luba leping neil omandisuhteid ja varade paigutust kommenteerida.

Küll aga lisas ta, et üldiselt on family office'ite investorid stabiilsed. "Kapitali paigutatakse neisse projektidesse, millest eeldatakse pikaajalist tulu ja võimalusi selleks otsitakse rahvusvaheliselt," ütles ta. Peki sõnul on SAGA esimene ettevõte Eestis, kes tegutseb family office'i nime alt, olgugi et samadel põhimõtetel toimivaid ettevõtteid leidub tema arvates veelgi. "Family office'i idee on Eestis uus, kuid maailmas üldiselt üsna levinud," ütles ta.

Endine Hansapanga osakonnajuht Indrek Gusev on varasematel aastatel Venemaal äri ajades teeninud üle kuue miljoni euro. Gusev on äriregistri andmetel seotud kolme ettevõttega - Barolo Finants, OÜ Supergate ja Pirita Tee Development. Esimesed kaks pakuvad finantsnõustamisteenust. Lisaks on Gusev veel ka Austrias registreeritud valdusfirma Krutrade AG nõukogu liige, mis vahendab Vene söetööstushiiu Kuzbassrazrezugol toodangut eri riikidesse.

***

Intervjuu:

Indrek Gusev: SAGA tegevus ei puutu Eestisse

Avalikkuse pilku pelgav, jõuka Vene perekonna varasid haldava Eesti ettevõtte SAGA Family Office nõukogu liige Indrek Gusev salapärase kliendi nime avaldada ei soovinud.

Millega tegeleb SAGA Family Office?
Ettevõte tegutseb vahendite investeerimisega. Kes on meie kliendiks, on konfidentsiaalsuslepinguga piiratud informatsioon.

Räägitakse, et teie klient on koguni Venemaa mastaabis lugupeetud investor.
Ma ei usu, et ta Venemaa kohta suur tegija on. Sellele küsimusele on väga raske vastata, aga mingi tuntud tegelane see küll ei ole. Kellele te konkreetselt viitate?

Ma ei viita kellelegi, seda räägivad mitmed turuspetsialistid.
Teie ütlesite, et kliendiks on tuntud tegelane, minu arvates nii ei ole. Ma ei tea, mis jutte te kuulnud olete, aga minu vastust olete kuulnud.

Kas teie kliendiks on üks perekond?
Mina pole family office, mina olen vaid üks selle office'i nõukogu liige. Tegu on ühe perekonnaga jah.

Venemaa perekonnaga?
Jah.

Kaua olete nende raha paigutamisega tegelenud?
Ettevõte sai asutatud eelmisel aastal.

Kas varasid paigutatakse aktiivselt?
See on klassikaline family office. Ma ei ütleks, et aktiivselt. See on konservatiivne varade paigutamine ja Eestis on pigem selle ettevõtte köögipool. Eestisse me ei investeeri, kui see teid huvitab.

Kuhu siis?
Globaalselt.

Nii et ainult teie tegeletegi selle pere varade paigutamisega üle kogu maailma?
Family office tegeleb ühe perekonna varade haldamisega, mitte niivõrd paigutamisega. See ei ole mingi investeerimisfond kui selline.

Kuhu paigutate ja kus haldate kliendi varasid enim?
Oi, see informatsioon on konfidentsiaalne. See ei puutu üldse majandusruumi.

Milliste valdkondade vastu tunneb teie klient huvi?
Ma ei  saa sellest rääkida, see on konfidentsiaalne ja see ei peaks teile huvi pakkuma. See ei puuduta Eestit. See on väga mitmekesine - kuidas üks pere ikka oma raha paigutab.

Kas Eesti kontekstis on teie klient nimekas tegelane?
Kindlasti mitte.

Mis te arvate, kus sellised jutud siis tulnud on?
Ma ei kujuta ette, mina pole mingeid jutte kuulnud, seega ei oska ma seda kommenteerida. Ühte võin aga öelda - kui te mu nime google'isse panite ja seal mingeid linke otsisite, siis te õiget linki ei leidnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. June 2014, 15:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing