Maagaasi aktsiisimäär tõuseb 20%

Eliisa Matsalu 01. juuli 2014, 13:26

Riigikogu võttis erakorralisel istungjärgul vastu seadusmuudatuse, mis tõstab alkoholi, tubakatoodete ja maagasi aktsiisimäärasid ning kehtestab biogaasile aktsiisivabastuse.

Lõpphääletusel 56 poolt- ja 33 vastuhäält saanud seaduse muudatuse järgi tõuseb alkoholi aktsiisimäär järgmisel aastal 15% ja järgmisel kahel aastal 10%. Sigarettide ja suitsetamistubaka aktsiisi tõstetakse alates 2016. aastast kuni 2018. aastani. 5% aastas. Rahanduskomisjoni ettepanekul vähendati sigarettide aktsiisi struktuuris hinnapõhise aktsiisikomponendi osakaalu ja tõsteti tükipõhist aktsiisikomponenti, mis tähendab, et odavamad sigaretid kallinevad rohkem, muutes need raskemini kättesaadavaks. Maagaasi aktsiisimäära tõstetakse järgmisel kolmel aastal 20% aastas.

Eile jäeti seaduseelnõu teisel lugemisel seadusest välja ettepanek tõsta õlleaktsiisi järgmisel aastal 20%.

Muudetud aktsiisimäära seaduse järgi ei teki enam alla 100 kW võimsusega ning süsteemi ühendatud elektritootjatel (kodutarbijad ja korteriühistud) maksukohustust, vaid võrku edastatud elektrienergia ülejäägilt tekib maksukohustus võrguettevõtjal, ning seadus võimaldab teatud tingimustel kasutada kütust aktsiisivabalt kütteainena kütuse tootmisprotsessis.

Vedelkütuse erimärgistamise seaduse muudatuste järgi tunnistatakse kehtetuks erimärgistatud vedelkütuse kasutamise õigus raudteeveol ning soojuse ja elektrienergia tootmiseks. Seaduse kohaselt lõpetatakse kerge kütteõli erimärgistamine. See tähendab, et seaduse jõustudes jätkatakse vaid ühe erimärgistatud kütusega, milleks on eriotstarbeline diislikütus.

Kerge kütteõli erimärgistamise lõpetamisega tõstetakse kerge kütteõli aktsiisimäär diislikütuse aktsiisimäära tasemele. Isikutel, kellel kaob erimärgistatud kütuse kasutamise õigus, tuleb vana erimärgistusega kütus ära kasutada aasta lõpuks ja uuest aastast seda enam kasutada ei tohi. Ainsa erandina võib erimärgistatud vedelkütust kasutada kütmiseks kütteperioodi lõpuni, milleks on järgmise aasta aprilli lõpp.

Seadusemuudatuse vastuvõtmist ei pooldanud Keskerakond ja Isamaa ja Res Publica Liit.  

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2014, 13:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing