Geopoliitilised mured börsil

Birjo Must 01. juuli 2014, 10:57

Kuigi Iraagis ja Ukrainas toimuvad sündmused pole viimasel ajal finantsturge raputanud, valitsevad õhus pinged, et juba õige pea võivad geopoliitilised mured jõuda ka majandustulemustesse.

Turuosalisi heidutab kõige enam Iraagis toimuv, sest sealne kodusõda näib siiski süvenevat. Sunni-äärmuslaste sõjaline juht kuulutas eile välja kalifaadi (islamiriik - toim) Iraagi ja Süüria aladel, mis on äärmusrühmituse kontrolli all.

Kuigi uudiste otsene mõju finantsturgudele on olnud väike, siis usuvad mõned analüütikud, et sellel võivad olla suured tagajärjed, kuna edasised arengud võivad muuta naftarikka Lähis-Ida väga ebastabiilseks.

„USA tööhõive kasv on viimastel kuudel olnud üpris tugev, mis paneb mind imestama, miks on turud keskendunud nii vanadele SKP andmetele. Ma kahtlustan, et geopoliitilised mured teevad investoreid samuti ettevaatlikuks,“ ütles Sumitomo Mitsui Trust Banki vanem majandusspetsialist Ayako Sera.

Ukraina president Petro Poroshenko ütles eile, et ei pikenda enam kümme päeva väldanud ühepoolset relvarahu ning alustab uusi rünnakuid, et riigi idaosa separatistide käest tagasi võita.

Sellegi poolest on nafta hinnad tulnud oma üheksa kuu tipptasemelt alla, kuna seni on Iraagi valitsuse väed suutnud hoida islamimässulisi eemal riigi peamistest rafineerimistehastest.

USA toornafta futuuride hind oli 105,72 dollarit barreli eest, mis on 0,3% kõrgem kui viimased hinnad. Samas on need aga tulnud alla kahe nädala taguselt 107,73dollariliselt tipphinnalt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    02. July 2014, 10:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing